Změna VŠ


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 04.10.2017 23:16:54, Martin, zhlédnuto: 906x, reakcí celkem: 3Reagovat na příspěvek
Dobrý den,

současně jsem student na ČVUT-FJFI, druhý ročník bakalářského studia. První ročník jsem s obtížemi a štěstím zvládl, ale když teď listuji co se po mně bude chtít následující dva semestry, skoro brečím. A fakt že povinné předměty mají stále průchodnost zhruba 50% tomu vůbec nepomáhá. Navíc nemám vůbec žádnou motivaci.
Takže jsem došla rozhodnutí, že když zimu nezvládnu, tak s tím skončím. Bohužel dva roky v háji, tak bych chtěla jednoduchou školu, kterou bez problému zvládnu zároveň se zaměstnáním (alespoň na nějaký úvazek).
Bohužel vůbec nemám o VŠ přehled. Kdybych tušila jaký FJFI bude hrůza, nikdy bych tam nešla (a netuším proč jsem neodešla v prvním ročníku). Moje zájmi jsou tak nějak fyzika/matika, ale spíš mám takovou touhu vědět o všem málo, než být specialistou na jeden obor. Jaká by pro tyto obory byla například pedagogika? Studovat pedagogiku na Matfyzu mi přijde jak z bláta do louže. Jak vypadá plat pro učitele ZŠ (SŠ) při nástupu ze studia?
Nebo jak je to na vojenské vysoké? Jak moc by se mi dařilo tam (fyzičku mam nic moc, jak moc jí potřebuju na vojenská technice, logistice)? Puvodně jsem tam chtěl jít, ale bál se co by po mě chtěli z fyzického hlediska.
Neomezuji se pouze na tyto obory, ekonomie, ekologie, beru vše. Pracovat někde na úřadě (s rozumným platem, ergo mít byt pro sebe, jídlo (elektřina, voda, internet, telefon, prostě esenciální věci) a nějaké peníze navíc.)
Celkově, pokud víte co bych měl dělat, prosím poraďte, mám z toho fakt deprese a připadám přijde mi že jsem přišel o dva roky života.
Ještě jak je to s nástupy na letní semestry?
Asi by mi stačil bc., ale jaká by z vaší rady byla návaznust na mgr./ing.?

Moc děkuju za konstruktivní rady.
Martin

P.S.: Pokud vám to nevadí, uveďte vaše pozadí (školu, popř. zaměstnání). A omlouvám se za chyby, čeština mi nikdy moc nešla.

Edit.: Na vojenskou fakt nemám.
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.10.2017 23:18:46, Martin) Ještě, jak je to s roky hrazenými státem?
  Martin reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (05.10.2017 11:53:20, asdf) Proč píšeš chvíli jako muž a chvíli jako žena?
   Pokud hledáš tu nejsnadnější vysokou, neděláš zrovna dobře. V tuto chvíli se sice opravdu uplatní každý, ale jak píše x, třeba z horších ekonomek už na místech středoškoláků, trh je zaplněn. Za pár let se situace může značně zhoršit, jednak hospodářský cyklus dospěje k poklesu a jednak dnes stovky (tisíce) lidí zaměstnává čerpání peněz z EU. Až toto skončí, budou hledat uplatnění jinde. Navíc ve státní správě je docela dobré umět tu češtinu.
   Dnes je obrovská poptávka po lidech se znalostí matematiky a statistiky pro zpracování dat všeho druhu, nebylo by pro tebe vhodné řešení studium na FIS VŠE? reagovat zde
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (05.10.2017 11:17:03, x) Velmi zhruba - člověče nešťastná, proč jsi na tu jaderku lezl, když vlastně nevíš, co chceš dělat. Takoví chodívají obvykle na matfyz, kde po bakaláři mají už celkem jasno a buď pokračují v mnohem širší nabídce specializací, nebo třeba zkusí navazujícího magistra na jaderce (některé obory na FJFI jsou zajímavé, na MFF nejsou). Vždyť jsi měl už jako student maturitního ročníku možnost zavítat na den otevřených dveří a hlavně lovit informace na internetu, kde je diskuzí a facebookových skupin jako nastláno... (To jen jako varování pro stávající maturanty, kteří se chtějí vyhnout tvému osudu)

  Co se týče ztráty motivace, tak to si musíš rozmyslet, proč jsi vlastně na jaderku šel. Pokud bylo motivací mít široký přehled ve fyzice a v matematice, tak to byla asi lepší volba než MFF (a to píšu jako matfyzák), protože tě do širokého přehledu tlačí systém. Pokud chceš bojovat, tak můžeš zkusit projít k bakaláři tak, že si dáš všechny předměty v lehčí variantě (pokud to váš studijní řád umožňuje) a budeš kalkulovat s tím, že po bakaláři s jaderkou končíš. Výhoda pro tebe bude v tom, že při troše štěstí neztratíš ani rok, případně ztratíš jen rok/semestr opakováním. No a po navazujícím magistrovi se poohlédneš jinde, někde, kde je studium snazší ve srovnání s FJFI snazší, případně zaměřené na to, co by tě víc bavilo (FEL ČVUT, MFF UK, až směšně jednoduché je studium fyziky v Brně,....). Vysokoškolský zákon totiž umožňuje mobilitu studentů mezi obory, pokud si to vysoká škola sama neomezí požadavkem na předchozí znalosti (hodně na to dbají strojaři a zdravotnické obory, poměrně přísní bývají i chemici - ale např. na MFF UK nebo PřF UK se můžeš hlásit na Mgr. klidně jako bakalář estetiky, jen musíš uspět u přijímacích zkoušek).

  Co se týče výběru školy podle klíče "aby byla jednoduchá", tak to silně nedoporučuji. Po nekvalifikovaných úřednících není zrovna poptávka, obdiv babiččin z toho, že máš diplom, tě také neuživí. První klíč by měl být podle toho, co tě vlastně baví, co bys chtěl dělat. Učitelství pro třetí stupeň, které je na MFF, je podstatně snazší, protože učitelé prostě nepotřebují tak detailní znalosti matematiky a fyziky, spíš potřebují dobrou didaktiku. Takže pokud bys nastoupil na učitelskou kombinaci na MFF, přišel bys k jednoduššímu studiu doplněném o nějakou didaktiku. Pokud by ti i MFF přišel těžký, můžeš jít na pedagogickou fakultu na učitelství pro druhý stupeň - hloubka znalostí matematiky a fyziky je mnohem nižší (mj. by ti nejspíš uznali všechno, co se uznat dá), jen je mnohem víc didaktiky, protože na druhém stupni už to není ani u nadaných studentů o nějaké vědě, ale o tom, jak z toho udělat v zásadě zábavnou hru i pro dětské mozky. Nástupní platy jsou vesměs tabulkové, ale konkrétně učitelů s aprobací matematika - fyzika je poměrně málo, takže bys neměl (na rozdíl od aprobací dejme tomu český jazyk - výtvarná výchova) takový problém sehnat práci, někde by ti to dokonce zkusili osladit nějakým vyšším osobním ohodnocením. Ale jako učitel rozhodně nezbohatneš. Pedagogická fakulta není příliš náročná, takže bys i při prezenčním studiu zvládal na menší úvazek pracovat - zejm. jestli umíš něco, co zajímá potenciální zaměstnavatele.

  Co se týče vojenské vysoké školy (Univerzita obrany), tak vybrané obory můžeš studovat i jako civilní student, pak je tvoje kondička každému ukradená. Jen se obávám, že s uplatněním to není žádná sláva. Pokud chceš studovat jako voják, tak je součástí přijímacího pohovoru i zdravotní způsobilost (kondička + zdravotní stav, mně např. kdysi zavřelo cestu k vojenské chemii to, že potřebuji docela silnou korekci zraku). Pokud bys měl enormní zájem o zbraně, tak bys možná mohl zvážit civilní studium na FVT UNOB, zbrojovka není zase až tak malý podnik a tak bys mohl mít šanci.

  Ekologie je biologický obor. Pokud máš uzavřený první rok na jaderce (a případně bys ještě něco ulovil z tohoto semestru/ročníku) a pak bys šel dělat ekologii, měl bys potenciál stát se hvězdou oboru, protože i když je moderní ekologie postavena na matematizaci vztahů v ekosystémech, nějak chybí lidé, kteří by zvládali jak tu matematizaci, tak biologii. Předpokládám, že jsi to neměl na mysli, jen obšírně upozorňuji, že ekologie je biologický obor, zatímco ty máš asi na mysli environmentalistiku (vztah člověka a životního prostředí). Zrovna environmentalistika není terno, protože je poměrně hodně absolventů a když odmyslím profesionální aktivisty (často odborně těžce mimo), tak poptávka není velká.

  Ekonomické obory zažívaly boom tak naposledy před deseti lety. Dnes už hodně záleží na tom, z jaké vysoké školy máš diplom. VŠE (záleží na jednotlivých fakultách) je stále vysoce žádaná, ale pak to padá a regionální a soukromé vysoké školy už produkují (s trochou nadsázky) odiplomované pokladní a se(x)kretářky.

  Nástup v lednu nabízejí jen některé školy, často jen do navazujícího magisterského studia. Takže s tím bych na tvém místě moc nepočítal.

  S poplatky je to tak, že máš nárok studovat standardní dobu navýšenou o jeden rok a sníženou o veškerá předchozí neúspěšná studia (je to trochu složitější, ale komplikace se tě netýkají). Základní jednotkou je semestr, zaokrouhluje se nahoru po šesti měsících (tj. šest měsíců a jeden den = dva semestry). Tedy pokud bys jaderku zabalil ještě v září, měl bys zaznamenány dva semestry, které by se ti odečítaly od každého tvého dalšího studia. Pokud to zabalíš teď, už se ti budou odečítat tři semestry. Tedy pokud bys nastoupil např. na pedagogickou fakultu, poslední semestr bys platil. reagovat zde

Podobné příspěvky:
 1. Změna VŠ - Ostatní
 2. Změna VŠ - zTRÁTA STATUSU STUDENTA? - Informace o studiu
 3. Změna oboru po prvním semestru - Informace o studiu
 4. Druhá změna VŠ - Výběr vysoké školy
 5. změna VŠ?? - Ostatní
 6. Přechod na jinou VŠ, změna VŠ - Informace o studiu
 7. Změna oboru v navazujícím magisterském studiu. - Informace o studiu
 8. Změna oboru po prvním semestru - Ostatní
 9. Změna oboru!!!! - Informace o studiu
 10. změna oboru - Ostatní

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
 11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 28.02.2024 08:53:46.