(18.01.2016 09:25:33, ****)
Ahoj,
hned na úvod bych tě rád varoval, že studium na VŠ (tedy alespoň na těch normálních) je pojímáno jako práce na plný úvazek. Vůbec si nepředstavuj, že bys byl schopen v prvním ročníku nějak rozumně pracovat a i v pozdějších ročnících budeš mít čas jen na menší brigády (pokud bys chtěl pracovat třeba 20 hodin týdně, tak počítej s tím, že nebudeš dělat nic moc jiného, než chodit do školy a do práce). Polož si otázku, jestli není vhodnější studovat to obtížnější a až následně z toho těžit, než-li se pokoušet o práci dříve než v posledním ročníku.
Co se týče uplatnění, tak FPH na tom není o nic moc hůře, než-li FIS. Nevýhodou je pouze poněkud „těžší“ začátek, ač jsou projektoví, produktoví a jiní manažeři zcela jistě potřeba, tak z počátku máš převážně jen „softskills“, tj. nemáš nic konkrétního, pro co by zrovna tebe potřebovali. Jakmile však získáš nějaké slušné místo a máš praxi, tak s FPH je tvé uplatnění více než dobré. U FISu je naopak startovací pozice již kvůli předmětu studia velice příjemná, kdybych to měl zjednodušit, tak s většinou oborů stačí přijít na pracovní trh, říct „Chcete mě?“ a sledovat, co ti kdo nabídne.
Co se obtížnosti týče, tak FPH je obecně jednodušší, na FISu záleží na oboru. Nejjednodušší jsou multimédia v ekonomické praxi (kam tě nevezmou jen na přijímačky, protože je asi 10x více uchazečů, než berou), následuje zmíněná demografie, informatika, matematické metody a nakonec statistika.
Mám obavy, že jsi studijní plány informatiky úplně nepochopil. Ano, v programu aplikovaná informatika jsou opravdu 2 obory, ale jeden jsou Multimedia. Multimedia v ekonomické praxi jsou ryze profesní bakalářský obor, nepředpokládají, že bys pokračoval na magistrovi a už vůbec nic to nemá společného s informačním management. Je to převážně u grafické, zvukové, typografické a jiné digitální „umělecké“ tvorbě.
Druhý obor je aplikovaná informatika, ten garantují všechny 3 informatické katedry, v rámci něj můžeš směřovat k informačnímu managementu. Na bakaláři se zaměřuješ volbou volitelných kurzů, na magistrovi pak už máš jednotlivé směry. Pokud chceš informatiku, doporučuji se podívat spíše na navazující studia, abys věděl, co z tebe bude. Mimochodem, i když se budeš chtít stát „informačním manažerem“, tak stále budeš muset projít některé informatické předměty v povinném základu. Nenaučí tě sice úplně programovat pro výkon profese programátora, ale něco po tobě budou chtít. Něco málo z těch povinných, co budeš muset projít: Úvod do programování (Java pro programátory, VB pro neprogramátory), Informační a komunikační technologie, Softwarové inženýrství, Matematické základy informatiky, Zpracování informací a znalostí, Databáze, Bezpečnost informačních systémů. Ač je to minimum, co by manažer měl vědět, mnohým to může dát zabrat.
Tebou jmenovaná demografie je z programu kvantitativních metod (tím rozuměj aplikovanou matematiku) a jedná se v programu o obor s nejmenším zastoupením matematiky. Stále však je v plánu třeba na magistrovi nějaká pokročila regrese, nebo analýza časových řad. Uplatnění z řad kvantitativních oborů má asi nejhorší. Uplatnění mimo státní správu, životní pojišťovny, průzkum trhu nebo výzkum najdeš docela špatně.
Matematické a statistické metody jsou na tom s uplatněním mnohem lépe, prakticky každá velká finanční instituce někoho s podobným vzděláním potřebuje a absolventů není mnoho. Matematiky je zde však o mnoho více. Například ryze matematické předměty pro obor statistika a ekonometrie: Statistika 1, Matematika pro statistiky, Teorie pravděpodobnosti, Matematická statistika, Statistické metody 1 a 2, Statistické výpočetní prostředí, operační výzkum, Lineární modely, Programy pro matematické modelování, Úvod do ekonometrie, Stochastické modely… k tomu si musíš vybrat oborové volitelné předměty, které jsou také matematického rázu a navazující magistr už je pak (kromě ekonomie 2) jen a pouze aplikovaná matematika.
S FISem rozhodně nešlápneš vedle, ale zamysli se, jestli je to fakulta pro tebe, když očividně nechceš matematiku.
reagovat zde