FIS VŠE


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 17.01.2016 20:47:27, Marko, zhlédnuto: 2905x, reakcí celkem: 5Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekAhojte,

tento rok maturujem a chystám sa na VŠ. Najviac ma zaujali fakulty FIS alebo FPH, ale nakoľko mám dobrý priemer tak na FIS sa dostanem bez prijímačok a taktiež ma to tam aj tiahne viac, asi kvôli väčšej možnosti uplatnenie a tak. Chcel by som sa spýtať, či neikto z Vás nemá skúsenosť s odborom Sociálně-ekonomická demografie? Nakoľko je to nový odbor a ešte nemá veľa referencií. Alebo celkovo by ma zaujímala náročnosť celej FIS-ky. Ktorý odbor je podľa Vás najľahší, resp. jednoducho zvládateľný nakoľko popri štúdiu by som chcel pracovať/brigádovať a neskôr pracovať popri škole aj v obore. Čo sa týka aplikovanej informatiky, tam sa štúdium delí na 2 celky a ja by som si vybral skôr ten, kde sa toľko neprogramuje, ale ide skôr o IT managment.. Taktiež ma zaujíma či na FIS je ťažká matematika / ak nepočítam celoškoslky povinnú matematiku / a je jej veľa?

Budem vďačný za všetky odpovede :)

Email: pira.markogmailcom
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (18.01.2016 09:25:33, ****) Ahoj,
  hned na úvod bych tě rád varoval, že studium na VŠ (tedy alespoň na těch normálních) je pojímáno jako práce na plný úvazek. Vůbec si nepředstavuj, že bys byl schopen v prvním ročníku nějak rozumně pracovat a i v pozdějších ročnících budeš mít čas jen na menší brigády (pokud bys chtěl pracovat třeba 20 hodin týdně, tak počítej s tím, že nebudeš dělat nic moc jiného, než chodit do školy a do práce). Polož si otázku, jestli není vhodnější studovat to obtížnější a až následně z toho těžit, než-li se pokoušet o práci dříve než v posledním ročníku.
  Co se týče uplatnění, tak FPH na tom není o nic moc hůře, než-li FIS. Nevýhodou je pouze poněkud „těžší“ začátek, ač jsou projektoví, produktoví a jiní manažeři zcela jistě potřeba, tak z počátku máš převážně jen „softskills“, tj. nemáš nic konkrétního, pro co by zrovna tebe potřebovali. Jakmile však získáš nějaké slušné místo a máš praxi, tak s FPH je tvé uplatnění více než dobré. U FISu je naopak startovací pozice již kvůli předmětu studia velice příjemná, kdybych to měl zjednodušit, tak s většinou oborů stačí přijít na pracovní trh, říct „Chcete mě?“ a sledovat, co ti kdo nabídne.
  Co se obtížnosti týče, tak FPH je obecně jednodušší, na FISu záleží na oboru. Nejjednodušší jsou multimédia v ekonomické praxi (kam tě nevezmou jen na přijímačky, protože je asi 10x více uchazečů, než berou), následuje zmíněná demografie, informatika, matematické metody a nakonec statistika.
  Mám obavy, že jsi studijní plány informatiky úplně nepochopil. Ano, v programu aplikovaná informatika jsou opravdu 2 obory, ale jeden jsou Multimedia. Multimedia v ekonomické praxi jsou ryze profesní bakalářský obor, nepředpokládají, že bys pokračoval na magistrovi a už vůbec nic to nemá společného s informačním management. Je to převážně u grafické, zvukové, typografické a jiné digitální „umělecké“ tvorbě.
  Druhý obor je aplikovaná informatika, ten garantují všechny 3 informatické katedry, v rámci něj můžeš směřovat k informačnímu managementu. Na bakaláři se zaměřuješ volbou volitelných kurzů, na magistrovi pak už máš jednotlivé směry. Pokud chceš informatiku, doporučuji se podívat spíše na navazující studia, abys věděl, co z tebe bude. Mimochodem, i když se budeš chtít stát „informačním manažerem“, tak stále budeš muset projít některé informatické předměty v povinném základu. Nenaučí tě sice úplně programovat pro výkon profese programátora, ale něco po tobě budou chtít. Něco málo z těch povinných, co budeš muset projít: Úvod do programování (Java pro programátory, VB pro neprogramátory), Informační a komunikační technologie, Softwarové inženýrství, Matematické základy informatiky, Zpracování informací a znalostí, Databáze, Bezpečnost informačních systémů. Ač je to minimum, co by manažer měl vědět, mnohým to může dát zabrat.
  Tebou jmenovaná demografie je z programu kvantitativních metod (tím rozuměj aplikovanou matematiku) a jedná se v programu o obor s nejmenším zastoupením matematiky. Stále však je v plánu třeba na magistrovi nějaká pokročila regrese, nebo analýza časových řad. Uplatnění z řad kvantitativních oborů má asi nejhorší. Uplatnění mimo státní správu, životní pojišťovny, průzkum trhu nebo výzkum najdeš docela špatně.
  Matematické a statistické metody jsou na tom s uplatněním mnohem lépe, prakticky každá velká finanční instituce někoho s podobným vzděláním potřebuje a absolventů není mnoho. Matematiky je zde však o mnoho více. Například ryze matematické předměty pro obor statistika a ekonometrie: Statistika 1, Matematika pro statistiky, Teorie pravděpodobnosti, Matematická statistika, Statistické metody 1 a 2, Statistické výpočetní prostředí, operační výzkum, Lineární modely, Programy pro matematické modelování, Úvod do ekonometrie, Stochastické modely… k tomu si musíš vybrat oborové volitelné předměty, které jsou také matematického rázu a navazující magistr už je pak (kromě ekonomie 2) jen a pouze aplikovaná matematika.
  S FISem rozhodně nešlápneš vedle, ale zamysli se, jestli je to fakulta pro tebe, když očividně nechceš matematiku.

  reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (18.01.2016 15:28:48, Marko) Ďakujem za rozsiahlu odpoveď! :) Konečne som dostal normálnu odpoveď na veľa z mojich otázok. Čo sa týka praáce popri štúdiu, je mi jasné že na HPP by sa to stíhať nedalo, myslel som len nejaké brigádky a tak. Celkovo som asi trocha sklamaný a v rozhodovaný som si teraz zasa neistý. Hlavne ma prekvapilo, že kvantitavíne metódy sú v "ľudskej reči" aplikovaná matematika a tým pádom ruším asi aj tú demografiu, jednak kvôli matematike a nie veľmi dobrej uplatiteľnosti. Čo sa týka aplikovanej informatiky, nejak som to bližšie neštuovl, nakoľko som sa na ňu nesústredil, ale teraz som sa na to pozrel a bral by som skôr špecializáciu na Specialisté na Information Systems.
   Nehovorím, že matematiku nechcem, ale rád by som bol, keby som sa jej buď vyhol alebo jej nemal nejak extra veľa, čo zase neznamená, že ju mať vysovene nechcem. Je to nejaký taký netutrálny vzťah.
   Nevieš mi povedať či na aplikovanej informatike sa učí programovanie od základu? Alebo sa tam očakáva už nejaká ta basic skill? Ja si totiž hneď pri aplikoanej informatike predstavím NERD-a, ktorý všetko vie.

   Ešte trocha off topic FIS VŠE, ale skôr k FPH VŠE:
   Myslíš si, že uplatnenie z tejto fakulty záleží aj od školy, resp. ak by som mal tento titul dokončený na VŠE, je z nej lepšia uplatiteľnosť ako tento istý odbor z MUVS ČVUT? Odbory sú tam rovnaké, predmety ale odlišne... Na MUVS prijímajú už pri 25% úspešnosti, čo hovorí o tom, že sa tam veľa ľudí nehlási, na druhej strane, veľa ľudí o tomto ani nevie. Doteraz som vždy váhal či by som zvládol FISku a tak som rozmýšľal už aj na Podnikovou ekonomiu na MUVS v prípade, ak by sa prijímačky na FPH VŠE nepodarili ... reagovat zde
   Email: pira.markogmailcom
   • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (18.01.2016 17:53:56, ****) Jestli opravdu máš jen neutrální vztah k matematice, tak ty kvantitativní obory ještě zvaž. Mají skvělé uplatnění a výuka matematiky probíhá odlišnou formou od SŠ, kde alespoň u nás v ČR jsem nabyl dojmu, že součástí vzdělání učitelů matematiky musí být nauka o tom, jak to žákům podat co nejvíce nudnou a odpudivou formou. Dokonce jsem se už i na MFF setkal s nejedním studentem, který na střední nesnášel matematiku. ;-)
    Na informatice se programování učí od základů, dokonce bych si dovolil z toho udělat obecné tvrzení. Snad téměř všechny obory na VŠ nepředpokládají žádnou předchozí znalost, protože je třeba se ujistit, že každý student dostane dostatečně obsáhlý a shodný výklad nezbytných základních poznatků. Předchozí znalost je proto jen jistou výhodou, která ti sice studium ulehčí, ale mnohdy jen na krátkou chvíli. Programování jsou na výběr 2, buď Visual Basic nebo Java. Ačkoliv nejsem studentem, mám vcelku ucházející přehled, proto bych ti doporučil dát si Visual Basic, který je určený neprogramátorům (z pohledu budoucího zaměření), nebo Javu (Java je důležitá, protože Java EE je to nejpoužívanější k tvorbě podnikových informačních systémů), ale pokusit se zvolit si jiného cvičícího, než-li Pecinovského, který, ač je zcela jistě skvělým odborníkem v oblasti objektového programování (napsal většinu knih k OOP v češtině), tak nesnáší „manažery“. Obor za zkoušku rozhodně stojí, své zaměření díky počtu volitelných předmětů můžeš začít utvářet až potom, co se rozkoukáš a zjistíš, co tě baví a co ne.
    Co se MUVSu týče, tak bych ti doporučil dát ruce pryč. ČVUT je dobrá škola, v QS rankingu se dokonce umisťuje na 2. místě mezi českými školami, ale bohužel na samotné škole nezáleží. Záleží na fakultě, někdy dokonce i na konkrétních katedrách, nebo institutech. Zrovna MUVS je dost možná to nejhorší, co ČVUT nabízí. FPH sice v rámci VŠE je spíše jednodušší a méně prestižní fakultou, ale je to ta nejlepší fakulta zaměřená na management v ČR. Nepamatuji si přesné umístění, ale v posledním žebříčku Financial Times skončil ten standartní manažerský obor někde okolo 70. místa a náročnější CEMS pak snad na 5. místě. Proto pokud uvažuješ nad čistým managementem, tak určitě vol FPH.
    reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (28.06.2017 12:33:57, Klára) Dobrý den,
   omlouvám se za takto opožděnou reakci, ale zajímal by mě váš názor konkrétně na náročnost oboru Matematické metody v ekonomii, obor se mi dost líbí a uvažuji o studiu (maturuji 2018), ale mám trochu obavy z náročnosti (jednoduše bych nerada vyletěla hned v prvním semestru) S04 matematika mi aktuálně nedělá žádné problémy. Jednoduše nedokážu sama posoudit jestli mám i na vysokoškolskou matiku se vším všudy, aneb musíte být nutně génius hodný matfyzu abyste dostudoval? Děkuji. :D reagovat zde
   Email: BeHappyXDseznamcz
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (18.01.2016 23:02:22, Marko) No, k matematike síce mám neutrálny vzťah, ale zasa nefandím si v nej natoľko, aby som so trúfol na matematické postupy v ekonómie. Jediné, čo by som myslím si zvládol, bola spomínana demografia, ale s tým uplatnením to nevyzerá asi najlepšie, takže sa rozhodnem asi pre tú cestu informatiky. Každopádne, v piatok pôjdem na DOD FISky a zistím možno ešte niečo viac a prehodnotím plusy a mínusy :)
  Na MUVS som počul už mnoho mínusov, tak to asi vypustím a skúsim radšej prijímačky iba na FPH. reagovat zde
  Email: pira.markogmailcom

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
 11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 19.06.2024 23:38:21.