otázky k účetnictví

Kategorie: Ostatní


Zobrazit reakce: od nejnovější - strom chronologicky

Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 09.02.2012 11:54:01, Lukáš, zhlédnuto: 366x, reakcí celkem: 1Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekZdravím, mám ještě pár doplňujících otázek k účetnictví. Děkuji moc za odpovědi, hlavně tobě Radku. Moc jsi mi pomohl. Věřím, že zkoušku zvládnu bez problémů.

1) Který zákon upravuje výši základního kapitálu? Je to zákon č. 58?

2) Co tvoří účetní závěrku? Měla by to být rozvaha, výsledovka a příloha

3) Základní rozdíly mezi účetnictvím a daňovou evidencí: V daňové evidenci se podle mě účtuje až po zaplacení (chápu, že odpověď je asi neúplná)

4) Rozdíl mezi zaúčtováním mezd v účetnictví a v daňové evidenci: tady si nejsem jist

5) Výše ZK je zaúčtována dle a) společenské smlouvy b) obchodního zákoníku c) výpisu z bankovního účtu: řekl bych za b) ale asi tam bude chyták

6) Náklad x výdaj: Náklad je něco, co jsem vynaložil, ale fyzicky jsem nevydal peníze? Náklad rovná se výdaj je tedy koupě za hotové? Tedy přesný opak termínů tržba a příjem chápu to dobře?

7) Co kontrolujeme při dokladové inventuře účtu 321-Dodavatelé? Určitě kontrola došlých faktur zdali jsou zaplacené.

Email: fulel1seznamcz
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (27.02.2012 13:00:09, Radek) Ahoj, pokusím se.. ačkoli pozdě.. příspěvku jsem si dřív nevšiml..
  ad 1) nevím co je zákon 58, ale výši povinného základního kapitálu společností určuje obchodní zákoník.
  ad 2) ano, je to tak. Akciové společnosti nebo velké společnosti (jsou dány nějaké limity obratu apod.) musí mít i výkaz cash flow, nepovinný (zatím) je výkaz o změnách ve vlastním kapitálu. Akciovky také vypracovávají výroční zprávu, a mají třeba i povinný audit, takže se přikládá i zpráva auditora (většinou si od auditora rovnou nechají tu účetní závěrku udělat, a vyplnit daňové přiznání.., aby to měly v cajku).
  ad 3) to jo, dodal bych že společnosti musí vést účetnictví.. Daňová evidence je pro podnikatele (fyz.osoby) malého rozsahu. Není podvojná. A je pravda že se účtuje o příjmech a výdajích a ne o nákladech a výnosech. N a V jsou na akruálním principu.. účtuje se v okamžiku vzniku případu (resp. v období ke kterému se vztahují) a nečeká se na úhradu.
  ad 4) Já to v daň. evidenci nikdy neúčtoval, ale v účetnictví se zaúčtuje nejdřív předpis mezd (náklad / závazek vůči zaměstnancům) a (náklad / závazek vůči soc a zdr. poj.), a později v době výplaty ( závazek vůči zaměstnancům / bankovní účet resp. pokladna).. Tipnul bych že v d.e. zapíšeme v peněžním deníku výdaj vyplacené mzdy -100 tis.Kč, vyplacené soc. a zdr. pojištění -40 tis.Kč a hotovo. Ale to spíš zkus ještě někde vygooglit.. účtování mezd v daňové evidenci.
  ad 5) to je podle toho jak je to myšleno.. účtuje se dle účetních dokladů.. takže když je složen celý základní kapitál na běžný účet, tak se zaúčtuje 221/411. Ale je možné že celý základní kapitál není hned splacen, je splacena třeba půlka.. A půlka až za čas. V tom případě se zaúčtuje celý zák. kap. co byl oficiálně uveden ve společ. smlouvě a co je navržen k zapsání do obch. rejstříku.. (oni to do obch. rejstříku zapíšou reálně s nějakým zpožděním ale zpětně k datu vzniku společnosti) a část je na MD 221, a část na MD 353 (pohledávky za upsané nesplacené vl.jmění).
  ad 6) Myslím že to chápeš dobře.. když je něco jen náklad a ne výdaj, tak je to nějaké zaúčtování (např. vyskladnění materiálu (výdejka), nebo odpisy stroje..) ale žádné peníze neodcházejí.. Náklad a zároveň výdaj je operace když něco koupíme za hotové nebo zaplatíme z bank.účtu, nebo když mzdy vyplatíme v hotovosti (rovnou bez předchozího zaúčtování závazku). Tržba versus příjem je to samé obráceně (je to prostě pro firmu plus).
  ad 7) dokladová inventura.. Tak kontrolujeme zda máme v šanonu všechny faktury (většinou se číslují, a třeba se přiřazují k objednávkám), jestli to máme zaúčtované v účetnictví v daných částkách.. Úhrady (výpisy z b.účtu) nám ty závazky samozřejmě snižují.. A pak ještě je potřeba zkontrolovat správnost částek.. někdy se stane že se nějaká část materiálu či zboží ztratí po cestě, nebo že se reklamuje dodavateli a tak.. Takže to si firma taky sleduje.. do skladu přijímá nějakou částku (skutečnost) a hlídá si aby neplatila dodavatelům za víc.. pak to s nima vyjednává.. A může se stát že dodavatel a my máme jiné představy.. někdo udělá účetní či početní chybu, může se stát že jsme peníze poslali omylem na jiný účet a dodavateli nepřišly.. tak se ještě v rámci inventury volá do firmy dodavatele a ověřují se částky.. máte tam tolik a tolik pohledávku vůči nám za tyhle a tyhle faktury?..
  reagovat zde
  Email: radek.lexavejskacz

Podobné příspěvky:
 1. účetnictví - Ostatní
 2. VŠE: zdanění či účetnictví a finanční řízení podniku - Výběr vysoké školy
 3. příklad z účetnictví - Ostatní
 4. EKF Účetnictví a daně X finance - Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
 5. Napsání zápočtu a zkoušky z účetnictví - Zkoušky, zápočty, státnice
 6. UTB - účetnictví a daně - Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
 7. 2 dotazy: Finance nebo Účetnictví a daně;kolik můžu podat přihlášek na báňskou ? - Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
 8. VŠE - FFÚ Účetnictví nebo FPH - Vysoká škola ekonomická v Praze
 9. Aplikovaná informatika nebo Účetnictví a finanční řízení podniku na VŠE???? - Výběr vysoké školy
 10. VŠE- podnikohospodářská, národoh. nebo financí a účetnictví??? - Vysoká škola ekonomická v Praze

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
 11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 21.05.2024 23:03:26.