(10.08.2017 14:10:21, x)
Podle zákona o vysokých školách můžeš studovat v zásadě cokoliv, na co se dokážeš naučit na přijímací zkoušky. Výjimkou jsou jen obory, které kladou na předešlé vzdělání nějaké nároky, ale těch je jen poměrně málo, např. strojařina nebo některé chemicky orientované obory.
Primárním směřováním jsou (dle mého naprosto zbytečné, protože fakticky neprohlubují kvalifikaci) navazující magisterské obory "v sestrování", které otevírají např. v Pardubicích, v Brně, v Liberci, v Ostravě a nejspíš i ve Zlíně a v Plzni.
Zajímavější možností, která ti sice také neprohloubí kvalifikaci, ale která pro tebe může být přínosná jako vzdělání samo o sobě, je studium některých jen volně souvisejících oborů. Tak například v době, kdy nebylo otevřeno navazující magisterské studium ošetřovatelství, si sestry, které chtěly učit "sestrování" na univerzitách, doplňovaly magisterské vzdělání např. studiem antropologie (PřF UK), sociologie (FF UK), podobně by mohlo mít smysl zkusit i učitelství (např. aprobace výchova ke zdraví). Kromě toho ve Zlíně otevírají navazující magisterský obor primárně pro sestry, který je proklamován jako obor pro výchovu vedoucích pracovníků ve zdravotnictví; absolventky nejspíše nanejvýš tak povezou vozíky, ale může to rozšířit obzory. No a nakonec podobný obor se skromnějšími cíly a lepší náplní otevírá i FBMI ČVUT v Kladně pod až nevkusně vznešeným názvem Systémová integrace procesů ve zdravotnictví. Tady se ale očekává, že absolvent bude spíše cifršpión se zdravotnickým základem, než zdravotník u lůžka.
reagovat zde