Vědecké časopisy

Kategorie: Ostatní


Zobrazit reakce: od nejnovější - strom chronologicky

Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 23.08.2014 12:28:04, Sindibád, zhlédnuto: 112x, reakcí celkem: 1Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekNazdar, chtěl jsem se zeptat odborníků zdejší komunity.

Mohl bych někde najít seznam vědeckých (odborných) časopisů vydávaných vysokými školami nebo jinými institucemi, kde publikují učitelé vysokých škol (případně ostatní odborníci z oboru)?
Nejlépe nějaký odkaz, kde je možné o odborných časopisech najít podrobnější informace a vyhledávání / řazení podle oborů. Jsou k dispozici i online verze těch časopisů (nejlépe zdarma).
Existuje nějaký žebříček těchto časopisů, zaslechl jsem něco o nějakých impact faktorech. Můžete mi to někdo přiblížit?

Díky za moudré reakce.
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (25.08.2014 08:03:51, Inkvizitor) Zdravím,
  databází časopisů je řada, liší se především selektivitou a oborovým zaměřením. Tak například biologie je celosvětová a tak lokální publikace nemají význam (nejsou brány na zřetel při hodnocení vědecké produkce), tak např. etnograf studující vývoj krojů na jindřichohradecku bude publikovat lokálně, protože jeho publikace jinde nemá význam. Dále v některých oborech je plnohodnotným výstupem knih; tak např. Vlčkova kniha Nejstarší Přemyslovci má vědeckou hodnotu větší než některé "impaktové" publikace. V přírodních vědách je takovou zásadní databází časopisů Web of Science (několik databází od Thomson Reuters), ovšem přístup je placený. WoS lze chápat jako "lepší" v tom smyslu, že indexování časopisu je podmínkou udělení impakt faktoru. Volně dostupnou databází, která umožňuje i rovnání časopisů podle jistého hodnocení kvality, je SJR: http://www.scimagojr.com/journalrank.php

  Volně přístupné články jsou problém. Některé jsou uvolňovány s odstupem po publikaci, u některých se nějakou dobu po publikaci mění licence a mohou být vystaveny např. na webu autora.. Jednou z forem publikace je Open Access, kdy zdrojem příjmu vydavatele nejsou platící čtenáři, ale autor, který za publikaci zaplatí (případně jde o neziskovou formu a časopis sponzoruje nějaká instituce). Existuje několik seznamů OA časopisů, např. DOAJ: http://doaj.org/ nebo se podívat přímo na OA vydavatelství (BioMedCentral je špičkové, Hindawi je takový spíše podprůměrné). Navíc řada standardních vydavatelů nabízí OpenAcces choice - autor si zaplatí za to, že jeho článek bude volně přístupný na webu vydavatele. No a nakonec fyzici mají svůj arXiv, kde jde najít preprinty (a dokonce některé publikace jsou tvořené jen pro arXiv..

  Co se týče impakt faktoru (IF), tak to je hrubá metrika kvality časopisu. Hodnota udává, kolikrát byl průměrně citován jeden článek ze všech čísel v posledních dvou letech ve sledovaných časopisech. Hodnota IF velmi silně závisí na oboru, tak např. v molekulární biologii je vysoká citovanost a IF bývají vysoké, zatímco např. ve veterinárních vědách, v zemědělství nebo v některých oblastech computer science bývá citovanost nižší a tak jsou nižší i impakty. Prostě IF nejde srovnávat mezi obory. Navíc má i řadu dalších nevýhod, takže je na místě ho brát trochu s rezervou (ale nic lepšího nemáme). reagovat zde

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace reakce

Heslo:

 

Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
 11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 13.07.2024 19:04:10.