(08.10.2013 22:53:10, Libor)
Ano, studijní program Ekonomika a management, obor podniková ekonomika a management na FPH je určitě lepší volba než stejně znějící obor na ESF MU.
Jednak byl tento obor nedávno opět vyhlášen mezi nejlepšími v Evropě/světě svého druhu, a pak je taky FPH obecně považována za nejlepší fakultu zaměřenou na podnikovou sféru/ekonomiku a management v ČR.
Dalším faktem je to, že VŠE je v tomto roce opět vyhlášena jako 2. nejlepší ekonomická univerzita ve střední a východní Evropě. (předchozí roky byla např. 3 x po sobě vítězem)
Ocenění je tedy např. ze strany Edunniversal (ona nejlepší byznys škola střední a východní Evropy)
viz.:http://eduniversal-ranking.com/
Ale pravidelně VŠE ocenuje i prestižní deník Financial Times, který vyznamenává jak samotnou Vše, tak i její obory (viz např. onen obor z FPH)
A poslední příjemnou věcí může být i letošní umístění v (současné době asi) nejprestižnějším srovnávání vysokých škol QS World university rankings, kde se VŠE umístila na 651.-700. místě na světě, což je vzhledem k jejímu úzkému zaměření výborný výsledek.
MU se sice umístila o 200 pozic výše, ale to je tím, že těží ze silného výzkumu určitých "typických"fakult. (silné ve výzkumu bývají obvykle lékařské, farmaceutické a přírodovědecké fakulty, na UK k tomu přibývá např. i velmi silný matfyz a filozofická fakulta)
VŠE a její fakulty se umistují v první třetině i v českých žebříčcích ekonomických fakult, kdy je vybráno 17 veřejných ekonomických fakult (soukromý sračky nejsou zařazeny kvůli tomu, že by si ani neškrtly) a tyto jsou podle světových kritérií srovnávány.
Nejlepší srovnání dělají Hospodářský noviny a apolitický týdeník Týden.
V těchto srovnáních se v posledních 5 letech do max. 4 místa (snad) vždy umistovaly Fakulta financí a účetnictví, Národohospodářská fakulta, Fakulta mez. vztahů VŠE společně s IES FSV UK. Podnikohospodářská fakulta skončila těsně za nimi.
MU ESF skončila až v hlubokém středu.
Co se týče vědy a výzkumu, největší chvály se dostálo IES UK, pak VŠE a až v dáli trocha respektu i "utrápené" MU ESF, ostatní instituce nebyly experty ani zmíněny.
Když jsem koukal na počet paperů a jejich citace, jinými slovy-jak je VŠE aktivní, tak pochopitelně předběhla UK o stovky míst (což je logické), nicméně UK IES úzce spolupracuje s CERGE EI.
A CERGE EI je špičkový světový ústav, který je co do počtu working papers a jejich citací těsně za prestižní americkou University of Chicago.
....
NF vyučuje nějaký předměty v cizím jazyce (nejvíc ze všech fakult na VŠE), ale zase nemá ty jazyky. Popravdě-lepší je se učit předmět v cizím jazyce, než se učit jazyk, respektive předmět typu byznys angličtiny/angličtiny pro ekonomy, ale to je jen můj názor. Jazyky si můžeš vzít i na NF v rámci svých volitelných předmětů.
I když u těch jazyků strašně záleží na učiteli, můžeš mít rodilýho amíka a dá ti to fakt hodně, ale taky můžeš schytat "pančitelku" odněkud z gymplu...
Na druhou stranu je výhodné, když má člověk jako jazyky co nejvíc povinných předmětů, to je pravda.
K té náročnosti, ona ta náročnost strašně fluktuuje. Je pravdou, že deset-patnáct let nazpět byla FMV považována za jednu z nějtěžších fakult, ale momentálně je považována za nejlehčí, konkrétně program mez. ek. vztahy, přesněji obor cestovní ruch je (na poměry VŠE) opravdu velmi easy.
K té náročnosti: absolventi FMV (rok 2011) sami v dotazování označili svou fakultu jako nejlehčí-slovně i dotazováním ohledně náročnosti. Tomu odpovídají i statistiky ohledně úmrtnosti.
Ale kdo ví, jak to bude vypadat za dalších 5-10 let. Třeba bude FMV opět nejtěžší. Jak říkám, ta náročnost není nic pevně daného-vymění se děkan a sbor a novej kurz směřování může být opět na cestě.
Takhle to vypadá i s tou NF, za Schwarze najela na dost dábelský tempo a za novýho děkana Ševčíka některý předměty výrazně polevily. Aneb matika z cca 70 % na 40-50 %, EVS z 55 na 25 %, ekonomie z 65 na 35 %, anglický makro z 60-70 na 25 %, anglický mikro z 25 % na 10-15 %, Organizace trhů a odvětví z 40 % na 25 %, Aplikovaný kvantitativní metody z 40 na 10 %, Teorie her z 40-60 % na 0%, EU z 50 % na 20 %..., dalo by se pokračovat, naopak se teda vyhrotily bakalářky a státnice, a pak asi 2 další předměty, ale výsledek je to, že náročnost šla prostě o něco dolů.
Aneb dá se říct, že ročníky nástupu 2007-2009 byly rády, když to (bakaláře) stihly za 4 roky.

Ročník nástupu 2010 na NF už byl schopen vystudovat ve větším počtu a kratší době (někteří ještě studují, ale počet absolventů už se zvýšil).
IES je pro matematicky orientované jedince, hodně IESáků nakonec po bakaláři zavítá na magisterský stupen právě na VŠE, jednak je to kvůli (údajné) nižší úrovni magisterskýho stupně studia na IES a jednak díky nabízeným možnostem na VŠE, kdy má člověk při výběru vedlejší specializace na výběr ze všech fakult VŠE.
Politologie na FSV UK není ekonomicky zaměřená škola, tam se s matikou, statiskou, ekonomií nebo účetnictvím nepotkáš.
Jako FMV byla kdysi těžší než FPH, ale momentálně je spíš lehčí. Pakliže tedy nejsi úplný antitalent na jazyky. Tím však nechci znevažovat FMV, ale ty studijní průměry a úspěšnosti předmětů hovoří prostě jasnou řečí.
Jinak se dá říct, že větší rozdíly v náročnosti jsou až na magisterském. Tam už je FPH (v současnosti) citelně těžší než FMV.
(už si to po sobě nebudu číst, tak snad tam nemám moc nesmyslů)
reagovat zde