Studium práv na MU - co potřebuji vědět?


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 09.06.2013 10:42:07, KarolínaR, zhlédnuto: 2585x, reakcí celkem: 1Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekAhoj,
nenašel by se zde nějaký (již zkušený) student práv na MU, který by mi mohl poradit, ke komu se na jaký předmět přihlásit, jaké knihy si do prváku pořídit apod. ?
Budu vděčná za každou radu :-)

Díky, K.


Email: rieciciarova.kseznamcz
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (03.02.2014 16:30:35, Adriena) Ahoj,

  doporučuji se přihlásit na prvákoviny (http://www.prvakoviny.muni.cz/), což je adaptační program pořádaný studenty pro studenty. Zde se dají získat podpultové informace a triky k průběhu studia

  UČEBNICE a ODBORNÁ LITERATURA

  Informace ohledně učebnic dostanou studenti během prvního týdna studia a jsou v sylabu všech předmětů. Vyplatí se věnovat pozornost učebnicím právních předmětů (občanské právo, trestní právo, ústavní právo, ale třeba i právní myšlení), učebnice v neprávních předmětech (sociologie, ekonomie, psychologie a dějiny) nejsou tolik důležité. Učebnice si je možné vypůjčit v knihovně, zakoupit z druhé ruky (pozor na aktuálnost) a až na posledním místě je nákup nové učebnice, tj. samozřejmě aktuální.

  Jedinou knihu, kterou bych opravdu hodně doporučila ke koupi je učebnice Teorie práva, protože než si pořádně zažiješ názvosloví a systematiku právního myšlení, tak do ní během studia nahlédneš ještě mockrát. Je relativně jedno, jestli si koupíš Teorii práva od Jaromíra Harvánka (http://www.levneucebnice.cz/p/teorie-prava/) nebo od Aleše Gerlocha (http://www.levneucebnice.cz/p/teorie-prava-6-vydani/). Rozdíl je akorát v tom, že Gerloch je levnější, stručnější a lépe se čte, ale na druhou stranu je nutné k němu některé drobnosti dostudovat odjinud.

  Na římském právu se neobejdeš bez knihy "Gaius - učebnice práva ve čtyřech knihách" (http://www.levneucebnice.cz/p/gaius-ucebnice-prava-ve-ctyrech-knihach/) od Jaromíra Kincla, s kterou se pracuje na seminářích. Jiné knihy jsou užitečné ke studiu na zkoušku, ale nejsou nezbytně nutné.

  Co se týče učebnic pro dějiny práva, tak to jsou opravdu hodně obsáhlé knihy. Právní dějiny, Karel Shelle a kol. (http://www.levneucebnice.cz/p/pravni-dejiny/) - 1044 stran; České právní dějiny, Vilém Knoll, Karel Schelle a Ladislav Vojáček - 704 stran! Je to zajímavé, pokud má člověk dějiny jako koníček :D, ale většinou z ní stačí nastudovat jenom určité pasáže - a k tomu úplně stačí výtisky, které jsou v knihovně. Takže pokud nejsi zrovna milovnice historie, tak si tyto učebnice nutně kupovat nemusíš

  Do státovědy se učebnice může hodit, hlavě ta nová od docenta Jana Svatoně a profesora Jana Filipa (http://www.levneucebnice.cz/p/statoveda/), protože tu využiješ i při studiu na ústavní právo. Se sociologií práva je to tak, že tam je učebnice k přečtení zajímavá :), ale k výuce se používají spíše jiné zdroje. Podle mne nutná není.

  Co se týče cizích jazyků, tak v angličtině se pracuje z učebnicí od doktorky Marty Chromé. Většinou ale vyučujícím stačí, když si studenti ofotí příslušné pasáže. Ta učebnice jde v některých částech obsahem i náročností často nad rámec toho, co je třeba ke zkoušce. Vlastnictví učebnice není nezbytně nutné. Více se už může hodit Česko-anglický právnický slovník, taktéž od Marty Chromé (http://www.levneucebnice.cz/p/cesko-anglicky-pravnicky-slovnik/), hlavně pro případ, že by ses chtěla v budoucnu zaměřovat na mezinárodní otázky. Obecně "slovníčky" poskytují slovní zásobu potřebnou pro hodiny a zkoušku - takže určitě užitečná věc

  VYUČUJÍCÍ

  Trochu oříšek dobře poradit. Meziročně se vyučující seminářů relativně často obměňují, takže těžko říct, kdo to bude učit v budoucnu. Budu-li vycházet ze současného stavu, tak … 1) Na římské právo bych každopádně doporučila doktora Miroslava Frýdka - jako vyučující je velmi příjemný a je pro svůj obor mimořádně zapálený. 2) Obecné právní dějiny učí profesor Vojáček a doktor Tauchen, oba jsou podle mě dobří, ale na někoho, kdo nemá dějiny příliš v oblibě může profesor Vojáček působit lehce uspávajícím dojmem. Doktor Tauchen zase má velikou zálibu v historii Německa, takže člověk musí počítat s tím, že v jeho seminářích na to bude kladen důraz. 3) Na teorii práva bych doporučila někoho z trojce Škop, Polčák, Sobek - jsou sice nároční, ale jejich hodiny jsou všechny velmi zajímavé. 4) U státovědy je podle mne dobrou volbou Benák, Kandalec, Molek a Svatoň. 5) U socilogie práva je podle mě lepší si zvolit docentku Urbanovou. 6) Na cizí jazyk jsou podle mě výborní všichni vyučující. Tam je relativně jedno, koho si zvolíš.

  Jinak informace o vyučujících (včetně toho, jak jsou, či nejsou nároční u zkoušek) většinou dostanou prváci také během zápisu v příručce Prvákoviny (viz výše), kterou pro ně připravuje studentská organizace ELSA.

  Doufám, že to k něčemu pomůže. Když ne tobě (vzhledem k tomu, že v prváku už asi jsi), tak dalším generacím :) Hlavní zásada: Studium práva je daleko více o píli než o talentu. Můžeš mít všechny knihy světa a vybrané vyučující, ale bez pravidelné přípravy a samostudia to bude k ničemu...
  reagovat zde
  Email: hadrienaemailcz

Podobné příspěvky:
 1. Je možné dálkové studium práv a na jaké VŠ?? - Informace o studiu
 2. Studium prav+zamestani - Informace o studiu
 3. studium prav na UK - Ostatní
 4. Potřebuji statut studenta - Ostatní
 5. Potřebuji se rozhodnout - Výběr vysoké školy

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
 11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 22.07.2024 08:14:44.