Zde je prostor pro Vaši reklamu.
Kontaktujte nás.
Vložit nový.
Kategorie.
Vysoké školy.
Přidej se k nám.
Anketa.
Podle čeho vybíráš zejména vejšku?

Obtížnosti (15%)
 
Prestiže (15%)
 
Vyučovaného oboru (45%)
 
Ceny (10%)
 
Blízko domova (12%)
 

Celkový počet odpovědí: 3495.
Napiš nám.
Upozorni nás na chybu,
navrhni doplnění.
Zpětné odkazy.

Studium farmacie - zkoušky, zkoušky zkoušky

Kategorie: Informace o studiu


27.06.2011 22:53:08, Karolina Škrášková, zhlédnuto: 3243x, reakcí celkem: 0Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekV České republice jsou pouze dvě farmaceutické fakulty. Jedna je součástí Univerzity Karlovy a nachází se v Hradci Králové. Ta spolupracuje také s Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Druhá fakulta je součástí Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Studium farmacie je magisterské, pětileté. Seznam farmaceutických fakult v ČR:

Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové (FaF UK)
Veterinární a farmaceutická Univerzita Brno (VFU)
Fakulta vojenského zdravotnictví v Hradci Králové (FVZ)

Na stránkách jednotlivých fakult naleznete všechny oficiální informace o přijetí, nabízených studijních programech, sylabech jednotlivých předmětů i profilech a uplatnění absolventů. Já mám zkušenosti s hradeckou fakultou Univerzity Karlovy, proto teď budu psát už jenom o té. A zaměřím se spíš na informace, které na webových stránkách nenajdete. A nejprve něco ke zkouškám.

První ročník na FaF v HK je náročný spíš z hlediska sžití se s vysokoškolským studijním systémem. Ve zkouškovém období prvního semestru jsou největším postrachem zkoušky z obecné biologie a obecné & anorganické chemie. Druhá ze jmenovaných se zdá být celkem hračkou pro gymnazisty, protože většina z látky se probírá už během gymnaziálních studií. Ovšem pro studenty, kteří se na FaF dostali "ze zdrávky" (dnes už je studium k výkonu povolání farmaceutického asistenta nutné a možné absolvovat pouze na VOŠ) je to zkouška dost náročná. Obecná biologie pak dá zabrat oběma typům studentů.
Letní semestr se nese v duchu květin. Není to ale tak idylické, jak se by se mohlo zdát. Za nejnáročnější zkoušku je považována farmaceutická botanika, a tak se student prvního ročníku během jara a léta pozná díky pohledu upřenému k zemi. Díky pohledu, který hledá každou rostlinu, aby mohla být identifikována a taxonomicky zařazena. Nejméně zábavné je pak učení na zkoušku z fyzikální chemie. Pro mě to byla poslední zkouška před létem a nikdy nezapomenu, jak jsem na koleji zírala na grafy fázových přeměn a do pokoje mi pražilo sluníčko. A mně se tavil mozek, aniž bych tomu procesu rozuměla, přestože právě o něm jsem si četla...

Druhý ročník je opravdovou studijní lahůdkou. Hlavně kvůli zkoušce z organické chemie, kterou je výhodné úspěšně absolvovat řádně v zimním semestru, protože na její splnění navazuje konání dalších zkoušek v létě. Na orgánu jsem se poctivě učila během celého semestru a přípravy vyvrcholily pětitýdenním studijním maratonem před samotnou zkouškou. Během zimního semestru je pak na programu ještě imunolgie a morfologie & fyziologie.
Čtrvtý semestr zaměstná studenty FaF především biochemií, analytickou chemií a patologií. Právě patologii považuju za nejšílenější zkoušku z celého studia. Šílenou ve smyslu těžkou. Věnovala jsem jí dva týdny během opět extrémně horkého května a ke konci už nebyla šílená ta zkouška ale hlavně já.

Oč je druhák náročnější, o to je třetí ročník pohodovější. V zimním semestru je neobsáhlejším předmětem farmakognozie a v letním farmaceutická chemie. Ty zaberou nejvíc času. Jsou to také dva ze šesti státnicových předmětů. Moje taktika byla připravovat se na oba předměty už v průběhu semestru, udělat zkoušky hned na začátku zkouškového období a ve zbytku se "na pohodu" naučit na ostatní předměty. Pro zajímavost - na "gnozku" i "farmchemu" jsem se vyjma průběžné přípravy učila další dva týdny.

Během čtvrtého ročníku si student musí do hlavy vměstnat většinu "skutečně farmaceutického" učiva. Disciplíny do té doby probírané byly až na několik výjimek hlavně obecného charakteru a věnovaly se především chemii ve všech různých podobách (obecná, anorganická, organická, fyzikální... biochemie atd.) Sedmý semestr tak chystá skutečné skvosty v podobě farmakologie, klinické farmacie a kontroly chemických léčiv. Mě opravdu bavila "logie", ale znamenala pro mě čtyři týdny strávené nad knihami.
V letním semetru, který jsem měla jako student chystající se na pobyt v rámci programu Erasmus (více zde a zde) zkrácený na polovinu (tedy co se výuky týče, zkoušky jsem musela samozřejmě udělat všechny), byla nejtvrdším oříškem farmaceutická technologie. První desítkou otázek jsem se neskutečně protrápila, ale pak mě to začalo dost bavit. Zato sociální farmacie byla oproti tomu dost suchá a trvalo mi podstatně delší dobu, než jsem jí přišla na chuť; to víte, když se po čtyřech letech, kdy vám hlavu otloukají molekuly, začnete učit zákony a marketing, chce to trochu času na sžití se ... :) Studium na zkoušku z farmaceutické péče už zase skýtalo velkou zábavu.

Pátý ročník zahrnuje standardně šestiměsíční praxi v lékárně a po ní zkoušku z lékárenství. Už během druhého semestru čtvrťáku se dělá na diplomové práci (DP), jež by měla být během zimy v páťáku dokončena. Jaro je pak věnováno jejímu sepsání. Zlatým hřebem programu se pak stává obhajoba DP a hlavně státní závěrečná zkouška. Ale o tom až zase příště. :)

Telefon: 605 110 342, Email: infokarolinasnet, Web: karolinas.net

Podobné příspěvky:
 1. Příprava na přijímací zkoušky: Masarykova univerzita v Brně - Přijímací zkoušky

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením článku (příspěvku) souhlasíš s jeho zveřejněním na webu Vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné článek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného článku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Je zakázáno používat cizí zdroje bez jejich uvedení.
 6. Je zakázáno používat vulgární slova.

Pravidla zobrazení

 1. Článek musí být schválen.
 2. Za obsah článku odpovídá jeho autor.
 3. Obsah článku musí být vysokoškolské tématiky.
 4. Vložení PR článku (kategorie Sponzorované) podléhá platnému ceníku.
 5. Komentáře k článku (pokud jsou povoleny) se zobrazí ihned po jejich vložení.

Pravidla provize

 1. Nárok na provizi vzniká dnem zveřejnění článku na webu Vejska.cz.
 2. Provize bude uznána pouze u článků, které jsou vlastním dílem jejich autorů.
 3. Provize bude připsána na uvedený účet (za splnění bodu 1) do 14 dní.
 4. Provizi lze nárokovat pouze u článku, u kterého bylo uvedeno číslo účtu.
 5. Výše provize je 100 Kč za každý schválený článek.
 6. Minimální vyplácená částka provize je 100 Kč.
 7. Provizi nelze kombinovat s běžícími soutěžemi.
 8. Tato akce je platná do odvolání.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 21.05.2024 23:03:26.