FPH x FMV VŠE


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 12.06.2017 15:26:47, Kuba, zhlédnuto: 939x, reakcí celkem: 6Reagovat na příspěvek
Ahoj,
chtěl bych pomoct s výběrem fakulty, dostal jsem se na Podnikovou ekonomiku a management na FPH a také na mezinárodní obchod na FMV, nemohu se rozhodnout, na kterou fakultu jít. FMV mi přijde celkově zajímavější, ale můj druhý jazyk němčina je na hodně špatné úrovní a byla to pro mě spíše tipovačka, udělal sem to na 52,5% procent. A proto nevím, jestli riskovat FMV nebo jít na FPH. Máte s těmito fakultami zkušenosti? Která vyjde časově náročněji, jací sou zde učitelé, popřípadě celková náročnost, uplatnění, či jestli jsou předměty zajímavé. Děkuji moc za odpovědi.

Email: pepa.zadygmailcom
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (25.12.2021 13:06:29, VŠE vím) Dám ti reálný příklad (moje přítelkyně), která se na bc. rozhodovala mezi MO na FMV a PEaM na FPH (vzali ji na oba). Nikdo jí kdysi neporadil (FMV a FPH jsou si zaměřením blíže, stejně jako NF a FFU ve většině oborů, ale přesto je úroveň rozdílná).

  Zvolila MO na FMV, její dojmy a zkušenost:

  - nudný obsah předmětů - fakulta lákala na zajímavý obsah + i se tak tvářila a tváří, ale opak je pravdou
  - zhnusení z nízké úrovně předmětů (jedničky často za nic - proto má FMV (všechny obory) v rámci VŠE nejlepší prospěch svých studentů, absolventů a nejvíce červených diplomů v rámci VŠE, nehledě na nejmenší úmrtnost studentů v rámci veřejných ekonomických fakult v ČR, dokončit studium v řádné době tam také není absolutně žádný problém)
  - jazyky byly celkem easy (s fildou se to asi nedá srovnávat + je tam hodně bilingvních studentů z východu (zejména Rusko a Ukrajina), takže pro ty je to pak ještě lehčí....
  - nízké zaměření na praxi (v tomto ohledu je lepší FPH, ta má pak i hodně různých partnerů v rámci VS na magistru, viz marketing atd.)
  - de facto žádné předměty v rámci kvantitativních metod (celoškolsky povinné základy matiky a statistiky nepočítám)
  - FMV se chlubí dnes de facto nevyužitelnými a zbytečnými certifikacemi
  - nízké využití znalostí v praxi a málo relevantních pozic v daných oborech (před 20-30 lety byla situace jiná než dnes, to uznávám)
  - nízká úroveň vyučujících (zde je na tom FPH oproti FMV lépe)

  Na magistra šla na FPH. FPH je dnes dle statistik druhá nejlehčí fakulta po FMV (těžší je FIS, NF a FFÚ), toto se jí potvrdilo, studium pro ni bylo časově náročnější než na FMV. Avšak nabyté znalosti z FPH pro ni byly v praxi využitelnější a úroveň vyučujících podstatným způsobem lepší, bylo tam také mnoho lidí z praxe a došlo i na nabídky k zaměstnání....

  Ačkoli jsou si tedy FPH a FMV svým zaměřením a náročností blízké, tak lepší volba je FPH. To dokládají i průzkumy mezi absolventy, které bych považoval za stěžejní - tam je ta spokojenost absolventů FPH násobně vyšší než v případě FMV (absolventi FMV jsou nejméně spokojeni v rámci všech fakult VŠE).

  Pokud tedy nechceš v budoucnu psát a říkat, jak to tvé studium bylo relativně easy a ve výsledku ti k ničemu moc nebylo, tak se FMV určitě vyhni. Neříkám, že FMV nemůže být lepší, třeba časem zase bude (stejně jako NF, která byla před 20-30 lety v rámci VŠE celkem odpad a posledních 15 let je to pravý opak - zvýšili náročnost studia, přidali cvičení k přednáškám, zavedli nové kurzy kvantitativních metod, sehnali lepší vyučující...), ale posledních 15 let je to v případě FMV VŠE fakt bída (20-30 let nazpět tomu bylo jinak a FMV patřila opravdu mezi nejlepší a nejtěžší fakulty - byla po boku FFU VŠE).

  Jinak doporučení na závěr: pokud budeš mít lehčí studium na FMV/FPH po dobu bc. a mgr. studia, zkus si zvolit nějakou VS spojenou s práci daty z FISu. Ono se to nezdá, ale budeš mít pak jako absolvent, který pravděpodobně zamíří do pozic v oblasti marketingu/managementu (projektového, sales...), logistiky atd. značnou konkurenční výhody oproti ostatním spolužákům, věř mi. Práce s daty se dnes strašně cení, a to i v marketingu, kam míří značná část absolventů FMV a FPH...

  reagovat zde
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (17.08.2017 23:01:41, just not true) to prostě není pravda... přednášky FPH nejsou povinné. Je povinná min. 50% účast na povinných předmětech FPH. Proč neříkáte pravdu? Nebo jí sama neznáte? Tak proč se potom k tomu vyjadřujete? reagovat zde
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.08.2017 14:42:04, trestac) Bohužel, většina studentů při VŠE pracuje a přesně tvrdí to co kolega - důležitější je praxe. O FMV a FPH to platí dvojnásob. Myslím, že škola by neměla být jen pro to, abych si ji vyseděl pro papír. reagovat zde
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (19.07.2017 16:46:19, Bobby7) FPH x FMV
  zajímavější je FMV (!!!)
  Máte s těmito fakultami zkušenosti? Která vyjde časově náročněji, jací sou zde učitelé, popřípadě celková náročnost, uplatnění, či jestli jsou předměty zajímavé.

  Ahoj,
  tak já mám zkušenost s FMV, studoval jse tam - Ing. Mezinárodnáí obchod mám z roku 2013, z FPH znám lidi.
  Asi tak, FMV možná vypadá zajímavě, ale je postavená na tom, že mezinárodní vztahy mají zajímavý zvuk a byly exotické především před r. 1990. Zvlášť po vstupu do EU se situace obrátila, všechno je mezinárodní, evropské, globalizované.

  Po stránce hard skills, které jsou uplatnitelné na trhu práce, mi toho škola moc nedala. Většina předmětů fakulty má relativně nudný průběh a člověk se na testy musí naučit 40 stránek poznámek něčeho, co je i na anglické wikipedii kvalitněji popsané. Na cvičení je účast povinná, ale dají se dobře nakombinovat na velkých oborech. V podstatě je důležitější, jakou člověk získá praxi během studia, než co se naučí na FMV.

  Koukal jsem na skripta a lidi, co učili mě a bráchu, který to studoval a bohužel musím říct, že se učili u mě i za něj podobné věci a učili to podobní lidi. Studium náročné moc není, ale ten papír, který člověk dostane nemá moc velkou váhu a hodí se spíš tak při nultém kole pohovorů, kdy HR speciliasta rozděluje hromádku CV a vybírá ty, které je dobré pozvat na první kolo pohovorů.

  Práci jsme hledal v r.2014, který byl krizový. Nějakou praxi jsem měl, ale spíš jsem měl dělat oborné stáže zadarmo na pozicích, které jsme chtěl trochu dělat, než jen nárazové adminsitrativní brigády po kancelářích. Když jsem hledal práci, tak jsem ani moc pozic, kde bych uplatnil své znalosti ze školy, nenašel. Ono dělat manažera exportu je zajímavé, ale to jde dělat jen v malých firmičkách, ale tam se bere podle známosti. Ve velkých korporacích není manažer exportu, tam jsou spíš úzce profilovaní specialisté, ale takové vzdělání v akademickém prostředí nelze očekávat.

  Učitelé tam jsou možná vstřícní, ale jsou často deprimovaní chabými vyhlídkami a jsou to bohužel lidi, co nic lepšího nedokázali pro sebe najít. Ani nejsou zas tak dobří teoretici, publikační výsledky FMV jsou ze všech fakult nejslabší, sami se o tom přesvědči, jestli chceš.

  No a němčina není sranda. Je tam 6 předmětů z druhého jazyka a když nepromluvíš plyně a když nerozumíš cizímu projevu ani ti pořádně nejde gramatika, tak budeš mít dost problém. Já jsme s tím bojoval hodně a některé předměty jsme dal až na třetí pokus. A to jsme měl nějakých 65 % z NJ u přijímaček.

  Podnikohospodářská je bych řekl podobně naladěná. Není to náročné jako studium chemie nebo práv. To co tam je náročné se ale docela hodí v korporátu - manažerské účetnictví atd. Ekonomie je tam těžší, za to lepší než na FMV. Podle mě se z podnikohospodářské o něco lépe dělá kariéra, zvlášť, pokud chceš začít v korporátu (kam beztak jde stejně většina lidí z ekonomky, protože nejvíc inzerují korporáty na webu, malé podniky berou spíše po známosti lidi, které znají a o kterých ví, že je na ně spoleh).

  Každopádně záleží víc na praxi během studia než na vzdělání, jestli tě baví třeba Marketing, tak je lepší stážovat a třeba i zadarmo v marketingových oddělení, pomáhej nějakým živnostníkům nebo firmičkám, potřebuješ dostat praxi, nic než praxe náboráže nezajímá, protože ví, že ve školách se bere jen teorie, ale praxe je jiný chlebíček. To samé platí pro beztak všechny fakulty ekonomky. reagovat zde
  Telefon: 123456789, Email: 961.93cseznamcz
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (14.06.2017 08:35:47, Kuba) Ještě me vzali na ffu a fmv, tam ta povinnost ucastnit se prednasek neni? reagovat zde


Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
 11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 21.06.2024 17:51:56.