Kde studovat biochemii?


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 05.03.2020 13:21:12, Lenka, zhlédnuto: 316x, reakcí celkem: 3Reagovat na příspěvek
Dobrý den, jak již z názvu vypovídá, chtěla bych se zeptat, kde je podle vás nejlepší studovat biochemii a příbuzné disciplíny?
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (05.03.2020 18:53:02, x) Zcela překvapivě na vysoké škole. Výběr bakalářského studia není až tak důležitý, v zásadě je jedno, jestli se rozhodneš pro biochemie na přírodovědeckých fakultách na UK, MU, UP nebo JČU, případně podobné obory na FCH VUT (Chemie pro medicínské aplikace) nebo na VŠCHT (Biochemie a biotechnologie). Hodně s rezervou bych bral studium na Mendelově univerzitě v Brně, snad až jako doktorské studium (pokud by tě zaujalo téma).
  Velkou výhodou UK a MU je flexibilita a bezproblémová možnost zápisu předmětů nad rámec studijních plánů u molekulárních biologů a s jistým omezením i na lékařských fakultách. Velkou výhodou - pokud jsi vědecky orientovaná - technik je vyšší nálož matematiky a fyziky.

  Hraniční obory je široký pojem. Bez nároku na úplnost:
  * Molekulární (buněčná, vývojová) biologie. Zaměřeno víc na vědu a na buňku, z biochemie bude třeba malinko víc dohánět "pohádky o buňce". Primárně vědecký obor, takže horší uplatnění např. ve zdravotnictví.
  * Laborantské obory (mnohdy se vznešenými názvy) jsou určeny primárně pro výkon profese víceméně rutinní. Pokud chceš dělat vědu, není to dobrý nápad. Pokud chceš dělat v nemocnici, jen si ohlídej, že je zvolený obor akreditovaný i na ministerstvu zdravotnictví jako zdravotnický obor.
  * Bioinformatika. Primárně informatický obor zaměřený na analýzu rozsáhlých biologických dat. Nejlepší koncept (je ještě mladý) je na PřF UK (ve spolupráci s MFF UK), trochu slabší ale s jinými výhodami je bioinformatika na VŠCHT a na FI MU (jako navazující magistr pro bakaláře informatiky), úděsná realizace je např. to na FEKT VUT. Výhledově asi bude poptávka i v lepších nemocnicích, t.č. čistě vědecký obor.
  * Biofyzika. Fyzikální obor primárně zaměřený na zevrubnou analýzu biomolekul a jejich interakcí z pohledu chemické fyziky (tj. mj. dobrá biofyzika má poměrně dost kvantové fyziky). Vesměs až navazující magisterský program nad bakalářem z fyziky. Výborná je na MFF UK, ucházející bývala na PřF JČU a PřF UP, slabá je na PřF MU (zde jde už od bakaláře) a PřF OSU.
  * Biofyzikální chemie. Trochu podobná biofyzice, spíše interakce biomolekul a kinetika enzymových reakcí, ale zásadní rozdíl je spíše v tom, že se předpokládá bakalář chemie. Je na PřF UK a PřF MU, o kvalitě nemám zprávy, ale např. na PřF UK se na výuce podílí mj. Pavel Jungwirth - a to není žádné ořezávátko. Podobně jako biofyzika je to primárně vědecký obor. Kdybych byl maturant, a váhal bych mezi biofyzikou a biofyzikální chemií, volil bych spíše biofyziku, protože matematická analýza by pro mě byla snáze průchozí než chemické laboratoře.
  * Matematická biologie. Učí se na PřF MU, deklarují i blízkost např. bioinformatice (a dalším oborům), ale fakticky jde o obor primárně zaměřený na výchovu biostatistiků (výuka praktické matematické statistiky je v Brně špičková), takže nic pro tebe.
  * Všeobecné lékařství. I tohle je volba, pokud chceš být zapojena spíše do aplikace výsledků. Existuje specializační obor klinická biochemie (obor, do kterého se lékař zapíše až po promoci), který by tě mohl zajímat. Pokud jsi spíše "na buňky", je tu třeba patologie, onkologie,... a velký význam nabývá obor molekulární medicíny. Pokud tě ale zajímá spíše věda, medicína není zrovna dobrá volba, protože jako už několikrát v minulosti se stalo to, že kvalita biologického vzdělávání na lékařských fakultách těžce zaostává a bez radikální změny výuky není moc šance na zlepšení. Na druhou stranu po promoci je prakticky jistota uplatnění nejen u nás.
  * Učitelství biologie-chemie/chemie-fyzika/biologie-fyzika pro 3. stupeň. V zásadě také možnost, ale dosti nešťastná. Nechci hodnotit kvalitu učitelských oborů, didaktika se dokonce může hodit, ale těžiště odborné části se buňkou a její chemií dost míjí, takže je to špatný nápad.

  No a aby to nebylo tak jednoduché, můžeš to všechno kombinovat. Tak například můžeš vystudovat bakaláře biofyziky v Brně, pak medicínu dejme tomu v Plzni a nakonec si uděláš PhD na Akademii věd v zásadě jako biolog. Nebo si můžeš vybrat naprosto standardní cestu a udělat si bakaláře, magistra i doktorát z biochemie na jedné přírodovědecké fakultě. Nebo můžeš střídat fakulty, i když se podržíš biochemie.

  Pokud chceš dělat vědu, tak ti můžu doporučit toto: Projdi si studijní plány bakalářských oborů a vyber si, co tě nejvíc osloví. Pokud se ti líbí název oboru, ale polovinu předmětů ve studijních plánech budeš pokládat za otravné zlo, nejspíš to je tím, že si pod oborem představuješ něco jiného a bude na místě se poohlédnout jinde. Po splnění bakaláře můžeš jít na jinou školu (i když omezení existují), takže si rozhodně neuzavíráš volbou jednoho oboru k jinému. Navíc formální kvalifikace ve smyslu přesně absolvovaného oboru nemá ve vědě až takový význam, jak si možná myslíš. Rámcová podobnost oborů a schopnost získat potřebné dovednosti vesměs stačí i v případě, že chceš na místo, o které se docela bojuje. reagovat zde
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (06.03.2020 00:49:19, Lenka) Díky za rychlou a rozsáhlou odezvu.
  Nejvíce zvažuji UP, VŠCHT a VUT. "Větší nálož" matematiky a fyziky (v případě VŠCHT a VUT) by asi nebyl problém, právě naopak, něco takového by se mi spíš líbilo, protože mám tyto předměty také ráda. Dále bych měla biochemii radši jako "chemii s biologií" než "biologii s chemií", pokud mi rozumíte, a proto si myslím, že volba technických škol by nemusela být špatná. Na druhou stranu mám strach, že tam budou pokulhávat právě biologické předměty - zejména ta molekulární biologie. Biofyzika také nezní špatně, ještě omrknu studijní plány.
  Pokud na tom ale vážně tolik nezáleží a kvality na všech zmíněných školách jsou srovnatelné, tak si asi prostě porovnám předměty a rozhodnu se podle toho. reagovat zde
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (26.03.2020 20:28:29, Honza) Pokud chceš studovat chemii s biologií, tak běž na VŠCHT FPBT a chybu neuděláš. Molekulární biologie na VŠCHT opravdu nepokulhává :) reagovat zde

Podobné příspěvky:
 1. Kam jít studovat stomatologii?? - Výběr vysoké školy
 2. Kde studovat informatiku v Ostravě - Univerzita Karlova
 3. Co studovat, když chci být organizátorem? - Výběr vysoké školy
 4. Na jaké VŠ studovat obor Fyzioterapie? - Výběr vysoké školy
 5. Co studovat, abych mohla pracovat v lékárně - Výběr vysoké školy
 6. Budu muset zaplatit za studium pokud budu studovat 2 VŠ najednou? - Ostatní
 7. Mohu studovat obor ve kterém nemám žádnou praxi ? - Výběr vysoké školy
 8. Kde studovat design? - Informace o studiu
 9. Lze studovat 2 obory na stejné fakultě najednou? - Informace o studiu
 10. Studovat ve 38 let - Výběr vysoké školy

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
 11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 11.06.2024 20:52:12.