Genetika - MUNI / UK / jinde?


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 09.05.2019 18:55:04, Jirka, zhlédnuto: 405x, reakcí celkem: 3Reagovat na příspěvek
Dobrý den,
již delší dobu přemýšlím nad studiem genetiky. Mohl by mi prosím někdo (nejlépe z vlastní zkušenosti) poradit, kde by bylo studium nejlepší, případně jaké mají různé školy výhody a nevýhody?
Také bych rád věděl, jak je to v oboru s uplatněním po studiu.
Předem děkuji
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (10.05.2019 17:26:50, x) První a dosti podstatná otázka je, co si představuješ pod "studiem genetiky". Paradoxně to není tak jasné, řada uchazečů o studium pořádně neví, co to studium genetiky vlastně je, a pod "genetiku" zahrnují jako dosti široce chápanou molekulární biologii ve všech aspektech praxe i výzkumu v této oblasti, tak třeba i fenotypovou analýzu. Ano, zastrašuji ;-)

  1. Pokud ti jde o přípravu na profesi dejme tomu kvalifikovaného laboratorního technika ve zdravotnickém genetickém zařízení, pak je pro tebe nejlepší obor Lékařská genetika a molekulární diagnostika na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.

  2. Pokud ti jde o přípravu na vědce pracujícího v typické oblasti molekulární biologie, pak je pro tebe nejlepší studium "bílé" biologie. Ta je rozhodně nejlepší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, chybou ale není ani experimentální biologie a variace na toto téma na Přírodovědecké fakultě buď Masarykovy univerzity, nebo Univerzity Palackého.

  3. Pokud ti jde o fenotypovou analýzu člověka a molekulární podstata má být spíš nástroj, tak je oborem volby antropologie. Výrazně lepší antropologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity je ale orientovaná spíše klasicky (tj. neočekávej moc náhled do molekulární biologie), horší antropologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy je tradičně spojena s genetikou člověka (navazuje na balakáře z obecné biologie).

  4. Pokud ti jde o kliniku, tedy o genetické poradenství ve vztahu ke konkrétním pacientům, pak je asi nejlépe vystudovat medicínu na kterékoliv lékařské fakultě, nejlépe na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, a následně se přes pediatrii dostat k lékařské genetice.

  5. Pokud ti jde o genetiku v zemědělství, například na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity mají navazující magisterský program Biotechnologie a šlechtění, v rámci kterého se lze zaměřit na šlechtění rostlin i šlechtění živočichů. (V souvislosti se změnami Vysokoškolského zákona se to možná trochu změní).

  6. Pokud ti jde o totéž jako v bodě 5, jen s mikroorganismy, je tu pro tebe biotechnologické zaměření oboru Biochemie a biotechnologie, který otevírá Fakulta potravinářské a biochemické technologie na Vysoké škole chemicko-technologické.

  7. Pokud ti jde o "chemii života", tak je tu biochemie. Vedle programu výše je biochemie i na přírodovědeckých fakultách.

  8. Pokud tě zajímá, jak pracovat s genetickými daty, je tu pro tebe obor bioinformatika. Nejlepší je na Univerzitě Karlově (PřF + MFF), ale lze studovat i na Masarykově univerzitě (jako navazující magistr po informatickém bakaláři) a na VŠCHT. MU i VŠCHT jsou ale zřetelně slabší.

  9. Pokud tě zajímají takové věci jako struktura a interakce molekul, tedy vlastně fyzikální procesy na úrovni molekul a organel a také metody jejich studia, pak bys měla studovat biofyziku. Jednoznačnou špičkou je MFF UK (bakalář obecné fyziky, magistr biofyziky a chemické fyziky), dobrou pověst má i biofyzika v Českých Budějovicích, silně nedoporučuji biofyziku na Masarykovo univerzitě.
  _______________
  Pokud nevíš, nezoufej. Za sebe - ale moje zkušenost je spíš "uživatel absolventů" - bych ti, pokud nevíš, doporučil začít co nejvíc obecně. Takže bakalářským studiem obecné biologie. PřF UK ti dá víc možností, ale ani PřF MU není špatná volba. Až se rozkoukáš, budeš vědět, kam se po bakaláři vrhnout. reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (13.05.2019 21:04:25, Jirka) Moc děkuji za tak rychlou a rozsáhlou odpověď, ani nevíte, jak mi to pomohlo!
   Ještě si všechno promyslím, aspoň se teď mám od čeho odrazit ;)
   Nejvíc mě zaujaly body 1,2 a 7, převážně ta 2. Asi zkusím, jestli se dostanu na PřF ÚK :)
   Nevíte náhodou, jak je to s platy a dostupností pracovních míst vědce v oboru?
   Ještě jednou mockrát děkuji, J. reagovat zde
   • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (14.05.2019 08:23:44, x) S platy je to v ČR bída. Pokud chcete dělat vědu, znamená to počítat s poměrně dlouhým studiem (3 roky bakalářské, 2 roky magisterské a 3-4 roky doktorské studium), kdy v Bc a Mgr bude příjmem obvykle nanejvýš symbolické stipendium (prospěchové, aktivní práce v laboratoři,...) a stipendium v doktorském studiu je jen několik tisíc (a možnost asistentského úvazku je často jen hypotetická). V ČR je to bída, po doktorském studiu je člověk např. na UK kvalifikován na post AP2 (věda + výuka) se mzdou 22.5-35 tisíc, případně VP2 (jen věda, zde je ale prakticky nutný ještě postdoktorandský pobyt na +- 1-3 roky na špičkové univerzitě v zahraničí) se mzdou 25.5-40 tisíc. A to je UK nejlépe platící univerzita v ČR.
    Samozřejmě při úspěchu v zahraničí - a PřF UK dává stále dobrý základ (snad s výjimkou angličtiny) - jsou podmínky vesměs lepší až hodně dobré. Zejména pro někoho, kdo není zatížen dluhem za školné.

    Mimochodem, biochemie je z hlediska uchazečů poměrně málo atraktivní obor, takže je to poměrně oblíbená "záchrana". Zatímco biochemie na VŠCHT je orientovaná spíše "technicky", biochemie na PřF UK je orientována mnohem víc na molekulární biologii, takže z hlediska uplatnění ve výzkumu se zase až tak moc neliší od molekulární biologie. Zejména když tomu student vyjde vstříc tím, že si vhodně doplňuje rozvrh (PřF UK to umožňuje) a vybereš si vhodnou diplomovou práci (lze i na fyzicky přilehlé 1. lékařské fakultě). No a nakonec můžeš jít po bakalářském studiu na jiný obor, takže teoreticky si můžeš udělat balakáře z biochemie a magistra z molekulární a vývojové biologie. Takže jestli můžu něco doporučit, srovnej si studijní plány a vyber si spíš podle toho, co by tě bavilo víc studovat jako povinný základ: http://web.natur.cuni.cz/study/karolinka/
    reagovat zde

Podobné příspěvky:
 1. MUNI nebo UPOL? - Přf, Molekulární biologie - Výběr vysoké školy
 2. MUNI FF Český jazyk a literatura - Výběr vysoké školy
 3. MUNI vs. UPOL - Výběr vysoké školy
 4. Fyzika: PřF MUNI vs MFF CUNI - Výběr vysoké školy
 5. Lékařská genetika MUNI - Informace o studiu
 6. Genetika na MUNI - Výběr vysoké školy
 7. VUT (FP) vs MUNI (ESF) - informatika - Výběr vysoké školy
 8. Nmgr. Psychologie Pedf UK x FSS MUNI - Výběr vysoké školy
 9. Veterina a genetika - Přijímačky, přípravné kurzy
 10. Nutriční terapie MUNI - Výběr vysoké školy

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
 11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 21.05.2024 23:03:26.