(14.11.2018 18:32:03, x)
U průmyslovek je kvalita dosti rozkolísaná, ještě víc než u gymnázií. Existují kvalitní průmyslovky, které skutečně fungují jako technická lycea, ale existují "průmyslovky", které jsou tak špatné, že studenti mají velký problém vůbec projít státní maturitou. U strojních průmyslovek je navíc problém poměrně malá atraktivita oboru, takže i na dobré škole nejde ze slabých žáků dostat to nejlepší. Obecně je špatným znamením to, že je průmyslovka spojená s učebním oborem - a to je případ Tábora. Dále je tu problém s tím, že průmyslovka v Táboře je podle zaměření stavební a strojní, takže i když má technické lyceum zaměření "elektrotechnika", je to přece jen vedlejší obor. Tedy jako rodič bych se a priori obával nízké kvality.
Pokud bych vám mohl radit, zkuste si se synem popovídat o tom, že i jako budoucímu technikovi se mu bude hodit i nějaký ten humanitní základ. Třeba jen z toho důvodu, že v humanitních oborech jsou některé zajímavé aplikace IT (analýza jazyka, simulace bitev, dešifrování mrtvých jazyků,...), jen skutečně dobré průmyslovky mají výuku matematiky na úrovni srovnatelné s gymnázii (sám jsem na jednu skutečně dobrou průmyslovku chodil) - a pokud ho budou zajímat víc "informatická střeva" než "železo", mohl by ho lákat spíš Matfyz než ČVUT. Na gymnáziu by také mohl přijít na chuť moderní kombinaci molekulární genetiky a informatiky, bioinformatice, na kterou se snáze dostane s všeobecným přehledem, hodit se mu budou i dva cizí jazyky.
Pokud má pocit, že by mu uteklo elektro, může si koupit pár čísel ARadia a třeba začít bastlit. Pokud má pocit, že by mu uteklo programování, není tak těžké začít sám. Java JDK (pokud by začal Javou) nebo Python si nainstaluje celkem snadno, stačí běžný kancelářský počítač za pár korun, i pro win existují volně dostupné kompilátory pro C/C++ a vesměs to také jde. Tutoriálů je plný internet, není problém sehnat si učebnici pro začátečníky, nebo třeba i skripta pro VŠ, ono se tím dá nakonec celkem snadno prokousat - pokud má chuť.
reagovat zde