Štúdium oboru Fyzika - MUNI alebo UK


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 04.06.2018 09:16:43, Ewen, zhlédnuto: 520x, reakcí celkem: 3Reagovat na příspěvek
Dobry den, chcel by som sa opytat na hlavne rozdiely medzi studiom programu Fyzika na PřF MUNI v Brne a na MFF UK v Prahe. Rozhodujem sa medzi tymito dvoma univerzitami a ide mi hlavne o kvalitu bakalarskeho studia. Taktiez by ma zaujimal aj pristup ucitelov, moznosti zapojenia sa do projektov uz pocas studia a pod.
Dakujem

Email: samomicogmailcom
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.06.2018 11:24:00, ...) Mám informace z jiných zdrojů (ne vlastní zkušenost) a jsem student MUNI, což je pro tuto odpověď ale nepodstatné.
  Matematika je údajně v Brně "téměř tak dobrá" jako v Praze, ale fyzika už ne. Co jsem slyšel, tak fyzika v Brně není žádná kvalita (i když nemohu potvrdit). I když zkus si projít články na online.muni.cz
  Uvidíš, že tam často píšou o medicíně, biologii, informatice, což jsou obory, ve kterých je MUNI naprostá špička, někdy také právo, ekonomie, sociologie atd. ale vůbec si nevzpomínám, že by tam kdy byl článek o nějakém úspěchu naší univerzity ve fyzice.
  reagovat zde
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (04.06.2018 23:52:56, x) Je to zhruba tak, jak píše kolega výše - fyzika v Brně (a to nejen na PřF, ale i fyzikální inženýrství na VUT) stojí za starou bačkoru. Nejde ani tak o absenci úspěchů, i fyzici v Brně disponují některými úspěchy a některými zajímavými lidmi. Problém je hlavně v tom, jak mizerná je základní příprava studentů fyziky. Ve fyzikální sekci se soustředilo několik didakticky enormně nekompetentních lidí, kteří bohužel dokázali expandovat ze svých špatně vedených předmětů do špatného směřování celého studia... Nejvíce viditelným vnějším projevem mizerné úrovně je učebnice Halliday, Walker, Resnick. Tato učebnice, i když je jasně deklarována jako učebnice pro základní kurz fyziky, v Brně se podle kapitol této knihy učí většina základních kurzů fyziky pro odborné studium. Tím se sice snadno zkouší a hodnotí, ale jakmile dojde na pokročilejší předměty, tak základy citelně chybí. Další kámen úrazu je matematika. Ta je výrazně redukovaná ve srovnání s MFF UK, jeden rok dokonce zkusili padnout tak nízko s rozsahem vyžadovaných povinných kurzů, že to bylo na hraně odebrání akreditace (doporučuji porovnat studijní plány). No a když z takových studentů se zdeformovaným pojetím toho, co je normální náplň základních kurzů, vznikají i noví vyučující, neočekával bych změny k lepšímu. Je na tom spíše vidět, kam vede "akademický inbreeding", tj. akademická kariéra bez delšího pobytu mimo mateřské pracoviště. Ne nezbytně daleko v zahraničí, ale alespoň jedna fáze (Bc./Mgr./PhD) ve stejném oboru na skutečně jiné univerzitě. Znám dokonce několik dnes již absolventů, kteří po prvním roce na fyzice v Brně zděšeně prchli na matematiku (taky možná cesta k teoretické fyzice, např. přes studium geometrie), nebo na matfyz.

  Abych byl spravedlivý, tak pokud ti jde o astronomii, jsou v Brně podmínky lepší, kurzy jsou připraveny tak, že můžeš s astronomií žít už od prváku i v rámci studijních povinností. Ale už astrofyzika nedosahuje kvalit matfyzu.

  Takže pokud to myslíš s fyzikou vážně, jednoznačně MFF UK, případně fyzikální obory na FJFI ČVUT. Na PřF MU má cenu jít na fyziku jen v případě, že se chceš stát učitelem fyziky. Učitelské studium totiž na hloubce až tak nestojí, snad větší význam má didaktika. Navíc je tu ještě jedna okolnost. Na MFF máš více možností si vybrat další směřování v navazujícím magistrovi, vč. oborů hraničních (klimatologie, geofyzika, chemická fyzika,...). reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (05.06.2018 00:55:15, x) Asi bych si měl po sobě číst texty. HRW je učebnice pro základní kurz fyziky na technických univerzitách, případně jako kurz fyziky v luxusním premedu. Rozsah 2-3 semestry. Pokud podle toho někdo zkouší učit celého bakaláře fyziky, je jasné, co vyprodukuje... reagovat zde

Podobné příspěvky:
 1. Lf upol alebo muni - Výběr vysoké školy
 2. Genetika alebo biochemie - Masarykova univerzita
 3. Politológia - FSV, FSS alebo UPOL? - Ostatní
 4. Fyzika: PřF MUNI vs MFF CUNI - Výběr vysoké školy
 5. PEF Mendelu vs PF VUT vs ESF Muni - Brno - Výběr vysoké školy
 6. Optometrie- fyzika,matematika - České vysoké učení technické v Praze
 7. Farmácia alebo medicína? Rady. - Výběr vysoké školy
 8. Biofyzika na MUNI - Výběr vysoké školy
 9. Molekulárna biológia alebo farmácia - Výběr vysoké školy
 10. Dotaz ohledně poplatků za studium dvou oborů - Ostatní

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
 11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 21.02.2024 09:28:09.