Výběr vysoké školy a oboru: Informatika/Matematika/Fyzika


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 29.01.2017 10:55:30, Evžen, zhlédnuto: 830x, reakcí celkem: 11Reagovat na příspěvek
Ahoj. Jsem ještě na gymplu ve třeťáku, moje oblíbené předměty jsou v podstatě všechny přírodní vědy až na zeměpis. Učím se celkem dobře a tak uvažuji o studiu na matfyzu, ČVUT nebo přírodovědecké fakultě UK. Vím, že mám ještě spoustu času a tak dále, ale už pomalu přemýšlím, čemu se věnovat ve volném čase a na co se zaměřit při studiu.

Matematika, fyzika i informatika mě lákají stejným dílem a proto se mezi nimi (a mezi jednotlivými obory) snažím vybrat pomocí logiky; srovnáváním statistik, čísel a podobně.

Nenajde se tady prosím někdo, kdo by mi řekl, jak jsou na tom jednotlivé obory s uplatněním v praxi? Nebo někdo, kdo byl na podobném místě a učinil nějaké rozhodnutí? Jakákoli pomoc je velice vítaná, už mě z neustálého pročítání materiálů a studijních plánů bolí hlava.
Například velmi zajímavě mi zněla bioinformatika, ale četl jsem, že je absolvent oproti běžnému informatikovi (tedy s vystudovanou umělou inteligencí nebo statistikou nebo databázemi...) mizerně placený a má problém se uplatnit. Taky jsem pochytil, že pokud bych šel na matiku, čeká se ode mě buď učitelská nebo vědecká dráha, které rovněž nejsou moc lukrativní.

Obory o kterých uvažuji:
Matematika - matematické modelování (UK); pravděpodobnost a statistika (UK); matematické inženýrství (ČVUT)
Fyzika - biofyzika a chemická fyzika (UK); jaderná fyzika (ČVUT/UK); matematické modelování ve fyzice
Informatika - umělá inteligence (UK); bioinformatika (UK); datové inženýrství (UK); matematická informatika (ČVUT)

Email: wybitul.evzengmailcom
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (29.01.2017 14:09:13, info) Různých informatik je např. jen na ČVUT asi 20 či více (FIT, FEL, FBMI, stavárna, jaderka, dopravka ..). Pokud tě lákají přírodní vědy ( chemie, biologie, ...) , je možná dobré volit informatiku + něco dalšího. Tedy získat vzdělání v informatice + k tomu nějaký další rozměr, to se v praxi hodně bere. I když lidí v IT je stále málo, je otázka, jak to bude za 10 - 20 let, a mít znalost nebo alespoň přehled v něčem dalším, je plus. Pokud budeš mít slušné vzdělání na ČVUT či UK, tak se vždy dobře uchytíš. Navíc s větším rozhledem tak brzy nevyhoříš....a nez***neš... reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (29.01.2017 14:14:07, Evžen) Takovéto kombinované obory mě také nejvíce lákaly, viz bioinformatika. Jen se trochu bojím o přílišnou zaměřenost jedním směrem... Vždycky jsem zbaběle preferovat spíše takové ty "jack of all trades", proto jsem ostatně na gymplu. Víš třeba něco konkrétně o bioinformatice? Nebo o jiných kombinacích informatika + (plus co, vlastně? nějaké to modelování, stochastika a tak?) reagovat zde
      Email: wybitul.evzengmailcom
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (29.01.2017 14:45:19, info) ČVUT má na FEL toto, koukám, že to jen magisterský stupen http://biomedicina.fel.cvut.cz/,

        na FBMI bc. toto https://www.facebook.com/pages/Biomedic%C3%ADnsk%C3%A1-informatika/431910455426

        atd...
        Nějaká bioinformatika je také, mám pocit, dost nově na MFF UK.
        Ono je vždy nutno mrknout na předměty a uvážit, co asi člověk chce, na co se hodí reagovat zde
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.01.2017 10:37:59, x) Bioinformatika (mezifakultní studium na MFF a PřF UK, bioinformatiky na FI MU a VŠCHT bych jako směšné aproximace oboru vůbec nebral v potaz) je záměrně koncipován jako vědecký obor, absolvent by měl po magisterském studiu pokračovat v doktorském studiu (PhD) a pak nastoupit buď do vědy, nebo do aplikovaného biologicky orientovaného výzkumu (=do zahraničí na západ od Aše). Srovnávání s prakticky uplatnitelnými (a vysoce žádanými) absolventy jiných informatických oborů je tedy trochu nefér - nehledě k tomu, že jde o obor nový, ještě nemá absolventy, takže úvahy o uplatnění jsou na vodě.

    Co se týče matfyzu, tak věž, že začínáš poměrně obecným bakalářem, tak např. pokud bys chtěl dělat matematické modelování ve fyzice, stejně bys začínal bakalářem fyziky. MFF má ještě jednu výhodu, další předměty si můžeš zapisovat nad rámec studijních plánů. Klidně můžeš jít na jiného navazujícího magistra, stačí "jen" to, že budeš mít dostatečné znalosti.

    Mimochodem, s matematikou se mýlíš. Pokud bys volil dráhu statistika, budeš zajímavý jako analytik, pokud bys volil dráhu numerické matematiky nebo matematické analýzy, budeš zajímavý jako modelář. Navíc na MFF je i pro matematiky otevírán protějšek matematického modelování ve fyzice, který je orientován na bakaláře matematiky. Skutečně primárně na vědu jsou orientovány (na MFF) jen matematické struktury. reagovat zde
    • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.01.2017 17:08:44, Evžen) Bioinformatika vypadá vážně zajímavě, jen se hrozně bojím o to uplatnění. Nebyl jsem nikdy vyloženě špičkový student (respektive nedosahuji nějakých skvělých výsledků na olympiádách a soutěžích) a tak bych jako vědec mohl mít problém.

      Nic neslyším raději, než to, že jsem se v tomto zmýlil. Kdybys ale měl srovnat informatiku (např. Softwarové a datové inženýrství) a matematiku (např. Pravděpodobnost, statistika a ekonometrie), nebude na tm informatik v praxi stejně lépe? Informatika mi přišla jako matematika aplikovaná v praxi. reagovat zde
      Email: wybitul.evzengmailcom
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.01.2017 17:48:46, info) Tak jdi na FBMI, to není tak těžké jako MFF UK a po bc. se můžeš rozhodnout, kam dál reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.01.2017 18:12:58, Evžen) Nemám poblém s těžkým učivem, ale při výzkumu bych na sebe moc nesázel. Jiank se ale budu snažit o co nejlepší školu, obor a pak samozřejmě i práci. reagovat zde
          Email: wybitul.evzengmailcom
      • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.01.2017 19:37:46, x) Jsem v zásadě tak trochu biolog a tak trochu matematik, takže o výhodách informatických oborů pro uplatnění v praxi toho moc nevím. Ale máš pravdu v tom, že informatika je do jisté míry aplikovaná matematika (zejm. to, čemu se říká diskrétní matematika, dílem i pravděpodobnost a statistika). Jako informatik z MFF bys rozhodně neměl nouzi o zajímavé uplatnění, to rozhodně žádná...

        Uplatnění se neboj, v bioinformatice je budoucnost biologie. Do pár let bude molekulárněbiologický výzkum bez erudovaného bioinformatika v zásadě jen taková příštipkařina. Takže uplatnění bude od biologie exotických archeí až po výzkum nádorů a degenerativních onemocnění ;-)

        Co se týče obav z toho, že bys jako vědec neprorazil, protože neodpovídáš karikatuře vědce (samé jedničky,...), tak bez obav. Věda je něco dost zásadně jiného než středoškolská studia. Schopnost uspět na výborné sice s vědeckým potenciálem koreluje, ale ta korelace není nijak těsná. Na jedné straně je spousta vědecky dokonale impotentních premiantů (i na vysokých školách), na druhé strany průměrné nebo jen lehce nadprůměrné studijní výsledky mohou být někdy způsobeny třeba jen tím, že prostě dotyčný sice chápe nezbytnost naučení se některým poznatkům, ale odmítá tomu věnovat tolik času, aby dosáhl mistrovství v reprodukci a raději se věnuje něčemu účelnějšímu pro zamýšlenou činnost (to byl můj problém i na vysoké škole - místo podrobného učení se systému např. bakterií jsem se raději nad rámec studijních plánů naučil programovat v C++).

        S kolegou, který ti výše doporučuje snazší cestu, bych si dovolil ostře nesouhlasit. Na snazší školu můžeš vždy "spadnout", ale s bakalářem z relativně snadné (z hlediska studia na MFF, pro praktické uplatnění je FBMI prý dostačující) se jen velmi obtížně dostaneš na lepší školu, nehledě na to, že ti bude chybět systematický vhled. Takže za sebe bych ti silně doporučil MFF - a když to nepůjdeš, prostě po prvním roce přejdeš na FBMI. reagovat zde
        • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.01.2017 21:04:14, info) Není problém jít třeba po FBMI např. na FEL, na MUNI atd...či po MFF na FBMI, FIT a podobně, dnes se dají obory dobře kombinovat
          reagovat zde
          • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.01.2017 22:16:00, x) Legislativně není problém jít např. po vystudování veterinární medicíny na navazující magisterské studium fyziky. Problém je ve znalostech. No a absolvent FBMI nemá tak dobré teoretické základy (pokud samozřejmě nestuduje sám dost intenzivně nad rámec požadavků), aby se dostal a udržel na navazujícím magisterském studiu na MFF UK nebo na FIT VUT. Např. na biomedicínské obory na FEL by jistě mohl směřovat naprosto plynule, ale např. na OE nebo OI už nemá moc šancí. Na MU na některých oborech (např. aplikovaná informatika na FI MU) nejspíš ano, ale na jiných ani náhodou (o jistém degree nazi v Brně nemluvě).

            Velmi stručně, vystudováním MFF si kolega nechá pro výběr navazujícího magistra poněkud větší pole působnosti. Např. znám několik fyziků, kteří si na vrub svého fyzikálního bakaláře dodělali ještě elektrotechniku (v zásadě levou zadní při studiu vlastního navazujícího magistra), ale jen jednoho člověka, který se na vrub elektrotechnického bakaláře dostal na fyziku (a studium dokončil po třech letech jen s vypětím všech sil). To neznamená, že by FBMI byla nutně špatná škola, jen prostě nedá tak dobrý obecný základ, takže při změně oboru má absolvent mnohem horší pozici. reagovat zde
            • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (30.01.2017 22:33:46, info) Znám studenty proudící sem i tam. MFF UK dává dobrý základ, ale také bere, třeba hodně času. Každý se může rozhodnout, jak chce. Ono také prostředí různých škol je různé a každému vyhovuje jiné. reagovat zde

Podobné příspěvky:
  1. Podniková informatika, finanční a pojistná matematika - Masarykova univerzita
  2. Podniková informatika, finanční a pojistná matematika - Výběr vysoké školy
  3. FJFI ČVUT výběr studijního programu - České vysoké učení technické v Praze
  4. Výběr oboru Informatiky - Datový analytik - Výběr vysoké školy
  5. Informatika na VŠCHT nebo FIT ČVUT - Výběr vysoké školy
  6. FIT/FEL + další / fyzika - ale hlavně jaký program? - Výběr vysoké školy
  7. Absolvent oboru lékařská fyzika - info - Informace o studiu
  8. CVUT FIT nebo TUL informatika - Výběr vysoké školy
  9. Navazující magistr z jiné vysoké školy - Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
  10. Medicína vs přírodovědní/přidružené obory? Návrh oborů - Výběr vysoké školy

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

  1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
  2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
  3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
  4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
  5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
  6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
  7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
  8. Je zakázáno používat vulgární slova.
  9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
  10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
  11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

  1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
  2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
  3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 12.03.2024 23:05:05.