(25.02.2016 23:55:10, ****)
V internetových diskusích je obvyklé si vzájemně tykat. Navrhuji proto tykání, pokud se ti to přímo nepříčí? ;-)
VŠE je v Praze dlouhodobě cílem nejrůznějších vtipů a narážek, především kvůli náročnosti. Nejlépe to vystihuje vtip „Vše je nejtěžší gympl v Praze.“ Jak se říká, na každém pravdy trochu, tak i tato pověst má jistý reálný základ. Není tomu tak dávno, kdy například absolventi FMV tvořily 40% všech absolventů, když se k tomu přidali třeba ještě lidé z Arts managementu, nebo jiných výrazně jednodušších oborů, tak tvořily téměř polovinu. Pokud na tebe pak každý druhý absolvent působí jako student, co se moc nenadřel, tak bez nějakého velkého váhání to svádí k závěru, že VŠE je prostě flákárna. Upozorňuji (spíše ostatní diskutující), že tvrzení o náročnosti zakládám na průchodnosti, neberu v potaz nějakou subjektivní náročnost, která může být velice různorodá.
Stejně jako na UK, nebo ČVUT, i na VŠE jsou v obtížnosti se výrazně lišící se fakulty a obory. Jen v připadě VŠE bere většina lidí školu jako jeden homogenní celek. Právě FFU patří k obtížnějším (beru průchodnost podle výročních zpráv, nejsem studentem FFU, nemohu tedy subjektivně posoudit). Co se uplatnění týče, tak jsou na tom všechny pražské fakulty VŠE lépe než většina jiných fakult v Praze. Dominuje FFU a FIS, FIS má hodně vysoký medián mezd absolventů po 5 letech (nechce se mi to dohledávat, ale pamatuji si, že to bylo něco přes 50k), ale relativně malé zastoupení absolventů na „pohádkových“ pozicích s platy nad 100k. Naopak FFU má výrazně vyšší variabilitu, ač nižší medián, tak má vysoké zastoupení absolventů s „pohádkovými“ platy (v posledních datech, co jsem viděl, to bylo myslím 15% nad 100k?).
Hlavní a vedlejší specializace mají takovou ideu, že vhodně kombinuješ svůj obor studia s jiným, který s tvým hlavním studiem přímo nesouvisí, ale vhodně doplňuje tvé znalosti. Hlavní specializace je obor, co si vybíráš, v tvém případě by to tedy bylo to finanční inženýrství. K tomu si volíš vedlejší specializaci, které odpovídá 30 kreditů z nějakého bloku předmětů + 3 kredity na státnice z vedlejší specializace. Pro finanční inženýrství jsou oblíbené například kvantitativní vedlejšky z FISu, kde se mohou studenti naučit užitečné věci ze statistiky, pojistné matematiky, nebo třeba data miningu, případně pokud se vidí třeba v ČNB, tak volí ekonomickou teorii z NF. Samozřejmě tě to může táhnout úplně jinam a můžeš zvolit třeba vedlejšku na jazyky, účetnictví, marketing, filozofii, žurnalistiku, whatever. Je jich hodně, přikládám odkaz na vedlejšky z FFU a FISu. ;-)
http://ffu.vse.cz/studium/vedlejsi-specializace/
http://fis.vse.cz/studium/vedlejsi-specializace/
Omezení je obvykle jen v tom, že vedlejška nesmí být stejná jako tvůj hlavní obor.
reagovat zde