Srovnání Fakult VŠE


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 14.09.2014 21:00:12, BigP, zhlédnuto: 11095x, reakcí celkem: 13Reagovat na příspěvek
Dobrý den, tento rok nastupuji na VŠE (NF) a pozoruji různé názory na různé fakulty na této škole, ovšem málokdy se shodují. Například právě směrem k NF pozoruji velmi velké opovržení mnoha lidmi.

Chtěl bych poprosit zdali by se k jednotlivým fakultám nemohli vyjádřit "zdejší", docela by mě zajímal váš názor, díky! :)
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (25.12.2021 15:40:53, VŠE vím) *užitečná a ceněná, zpřísnily, zavedly, přidaly, sehnaly (fakulty) reagovat zde
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (25.12.2021 15:33:30, VŠE vím) Ahoj,

  já jsem vystudoval na NF bakalářskou ekonomii a na FFÚ magisterské finance. S přestupem nebyl problém ani v době, kdy na magistra přes přijímačky brali jen jednoho z pěti, dokonce jsem skončil v 5 % nejlepších (dnes už je to samozřejmě jinak (ostatně stejně jako u drtivé většiny vys. škol s výjimkou snad jen LF a případně pedag. fakult, o které se zvýšil zájem) a berou procentuálně mnohem více přehlášených.

  NF toho má s FFU co do teoretické části hodně společného (pokud nebudeme na FFU uvažovat obor účetnictví, který je v tomto ohledu mimo).

  Popravdě, rozdíly mezi fakultami jsou co do náročnosti obrovské. Přítelkyně studovala na FMV a následně na FPH. Náročnost předmětů byla zcela někde jinde ve srovnání s NF a FFU.

  Nějakou dobu jsem také nechápal, jak může být mezi fakultami VŠE tak velký rozdíl. A to až takový, že u nás v ročníku NF dokončilo v řádné době tří let bakalářské studium dle statistik MŠMT jen 15 % studentů, zatímco v případě FMV to bylo 65 % (neúspěšných studentů na FMV na bakaláři pak bylo pouhých 23 % vs. 61 % na NF).

  A to na FMV brali v té době na bakaláře přes přijímačky téměř každého druhého (46 %) a na NF pouze každého pátého (19 %). Někdo by mohl namítat, že to bylo přes OSP (percentil 80+), ale podle mě je OSP více vypovídající ukazatel s ohledem na to, jak vám to pálí ve srovnání s tím, že se jen naučíte pár typových příkladů z matematiky a jazyka (viz sbírky k příjím. zkouškám).

  Abych tedy seřadil fakulty, resp. obory dle dat a vlastních zkušeností.
  Obory ekonomie na NF a finance na FFÚ jsou ve srovnání s obory podniková ekonomika a management a mezinárodní obchod nesrovnatelně těžší. Nejlehčí je mezinárodní obchod na FMV. Tato fakulta (FMV) je (posledních 15 let) nejen nejlehčí v rámci celé VŠE (mimo jiné je zde nejvíce červených diplomů - často hodnocení "výborně" v předmětech de facto za nic), ale i v rámci ekonomických fakult v ČR (dle statistik neúspěšných studentů MŠMT a doby studia). Přitom u FMV tak trochu paradoxně platí, že nejméně jejich absolventů je s ní nakonec spokojeno, a to jak co do úrovně vyučujících, tak i následného uplatnění, praxe či obecné užitečnosti nabytých znalostí. Pokud by tedy někdo chtěl jít "soft cestou" a chtěl hledat uplatnění v oblasti managementu (projektového, strategického...), marketingu, logistiky, HR, sales a podobně, tak je lepší volbou FPH. Časově je sice trochu náročnější než FMV, ale stále podstatným způsobem jednodušší než FFU a NF.

  FMV bohužel jen láká naivní uchazeče na následný mezinárodní přesah, ten však dnes budete mít všude, stačí umět jazyk a hlásit se do mezinárodní firmy (jestli máte MO, nebo třeba PEaM je nadnárodním korporacím buřt).

  Ještě jedno doporučení pro praxi, pokud půjdete soft cestou, tedy FMV a FPH, tak si jako VS na magistru zvolte alespoň něco, co vás naučí pracovat s daty (např. statistika či datové inženýrství z FISu), dá vám to pak oproti ostatním absolventům ohromnou konkurenční výhodu a dnes je to snad i podstatnější než Erasmus (budete se divit, jak je schopnost zpracování dat třeba v onom marketingu strašně užitečné a ceněné).

  Kdyby tu byl někdo z FMV a byl by smutný: FMV byla dříve (20-30 let nazpět) 2. nejlepší a 2. nejtěžší fakulta VŠE hned po FFÚ, ale bohužel, časy se mění. Stačí, aby FMV zamrzla v čase a studium dělala svým studentům ještě lehčí než kdysi a konkurenční fakulty (např. NF) výrazně zpřísnili studium, zavedli nové inovativní kurzy zaměřené na kvantitativní metody, přidali více cvičení k přednáškám a sehnali lepší vyučující a vše je najednou posledních 10-15 let jinak.

  To ostatně vidím i na uplatnění absolventů NF a mých bývalých spolužáků (ano, linkedin je mocná zbraň), kdy jich velké spousta nedělá ve státním sektoru (i když někteří z nich také zakotvili na ministerstvech či v ČNB), ale právě u velké čtyřky, v bankách či v rámci management cons. v poradenských firmách - umí pracovat s daty a při studiu se s nimi nikdo nemazlil, umí používat mozek a nebojí se, tím pádem se jim často i v profesním životě pak více daří, takto prosté to je (ale to nemluvím o těch lehčích oborech na NF jako regionální studia a veřejná správa, tam přehled nemám).
  reagovat zde
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (25.12.2021 10:58:10, VŠE vím) Zde mají uchazeči o studium na NF VŠE dost dalších informací přímo od zdroje:
  https://www.youtube.com/watch?v=nC0oPGyivU8&t=839s&ab_channel=VysokeSkoly.cz reagovat zde
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (24.12.2021 15:23:19, VŠE vím) Podívej se na Den otevřených dveří Národohospodářské fakulty VŠE v Praze:
  https://www.youtube.com/watch?v=q68IEpeejEE&ab_channel=N%C3%A1rodohospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A1fakulta

  Obecně vzato, kolem roku 2014 ono opovržení souviselo s rozepřemi na fakultě, kdy nakonec jeden proud učitelů z NF VŠE odešel....
  Suma sumárum, za posledních deset let je studium na NF v rámci VŠE nadprůměrně náročné, ale hodně záleží i na zvoleném oboru. Oproti situaci před 20 a více lety je v rámci kurzů na NF více cvičení, kdy navíc přibyly i nové kurzy zaměřené na kvantitativní metody.

  Je otázkou, jestli je náročné studium, které NF deklaruje de facto kudy chodí (dle míry neúspěšných studentů, délky studia a studijního průměru) na NF VŠE plus, nebo mínus, to asi záleží na každém jedinci... reagovat zde
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (07.07.2018 12:12:56, Katka) Ahoj Tomáš hodil by si sem na seba kontakt (mail alebo FB) nastupujem do 1. ročníka na NF bc.,taktiež mám podobný plán po bc. prejsť na FFÚ a neaké názory dopredu by sa hodili .) reagovat zde
  Email: baksiova96gmailcom


Podobné příspěvky:
 1. VUT podnikatelská srovnání oborů, MU kombinovaně - Výběr vysoké školy
 2. Politologie - srovnání škol - Výběr vysoké školy
 3. Porovnání technických fakult - Výběr vysoké školy
 4. Uplatnětní studentů právnických fakult - Ostatní

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
 11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 22.07.2024 08:14:44.