
Zvolte poptávku ve tvaru P = D(Q) = A – BQ2 takovou, že A = 1000+k, kde k je součet posledního dvojčíslí Vašeho rodného čísla a dne Vašeho narození a B je číslo z množiny {0,4; 0,5; 0,6; 0,7; 0,8}. Dále jsou dány mezní náklady MC = MC(Q)= 0,6 a fixní náklady FC = 100. Proveďte:
(a) vyšetřete průběh funkce poptávky P=D(Q)= A – BQ2 (tj. stanovte nulové body, intervaly, na kterých leží graf funkce nad, resp. pod osou x, intervaly, na kterých funkce roste, resp. klesá, intervaly, na kterých je funkce konvexní, resp. konkávní, extrémy, inflexní body a na závěr načrtněte její graf -zvolte si vhodně měřítka na osách)
(b) vyšetřete průběh funkce celkového příjmu (analogicky jako v (a)); jako důležitý ekonomický poznatek určete množství a cenu, které maximalizují celkový příjem a stanovte příslušnou hodnotu maxima celkového příjmu
(c) určete množství a cenu, které maximalizují zisk a stanovte příslušnou hodnotu maxima zisku.
(d) najděte body zvratu a stanovte interval pro množství Q, při kterém se firma nachází v zisku (rada: pro zadané hodnoty je jeden z kladných nulových bodů(kořenů) funkce v intervalu (0,1), druhý přibližně v intervalu , zpřesněte užitím kalkulátoru)
(e) vypočtěte elasticitu poptávky a stanovte, při jakých cenách je poptávka elastická, resp. jednotkově elastická, resp.neelastická
(f) vypočtěte přebytek spotřebitele pro množství, jemuž odpovídá cena, při které je poptávka jednotkově elastická.