Lékařská fyzika nebo biofyzika?


Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) 06.02.2012 16:34:36, Barča, zhlédnuto: 2928x, reakcí celkem: 2Reagovat na příspěvek
Ahoj, nedávno jsem zjistila, že se na přírodovědeckou fakultu na MU dostanu na většinu oborů bez přijímaček. Jen se nemůžu rozhodnout jaký obor? Pořád mě trochu láká propojení s medicínou, proto mě zaujal obor Lékařská fyzika, ale nikde jsem nenašla, jestli se po bakalářském studiu tohoto oboru dá pokračovat v magisterském studia, např. obor biofyzika??? Prosím jestli o tom něco víte, poraďte.

Email: machbaseznamcz
 • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (23.02.2012 12:47:50, Jaromír Šrámek) Z lékařské fyziky jde pokračovat v navazujícím magisterském studiu, ale volbu ani jednoho z těchto oborů v Brně nedoporučuji.

  Lékařská fyzika je krystalickým projevem pedagogické neschopnosti fyzikální sekce. Tento obor by měl připravovat odborné zdravotnické pracovníky pro práci se zdroji ionizujícího záření - to je totiž celosvětově uznávaná náplň oboru medical physics. Ovšem PřF MU nemá zajištěnou výuku "jaderných" předmětů na smysluplné úrovni - vlastně jen základní (a notně odlehčený) kurz fyziky mikrosvěta a volitelné velmi lehké a spíše pouze přehledové předměty vhodné tak pro učitelské studium jaderná chemie, jaderné elektrárny a radiační biofyzika (z velké části duplicita k jaderné chemii). Skutečná výuka radiobiologie a principů zobrazovacích a ozařovacích přístrojů není zajištěna. Ergo kladívko absolvente se v praxi použitelný asi jako absolvent některého "prestižního" oboru na FHS UK.

  Obor biofyzika je malinko lepší, alespoň si na nic nehraje. Výhodou je, že v Brně sídlí Biofyzikální ústav AV, takže se alespoň část výuky odehrává na dobré úrovni. Ovšem i tady je vidět, že Brno nemá na to, aby učilo kvalitně fyziku - studijní plán je tak trochu slepencem toho, co je k dispozici z učitelských oborů, chemiků a molekulárních biologů. Pokud tě skutečně zajímá biofyzika, tak je zdaleka nejlepší volbou studium na Biologické fakultě v Českých Budějovicích, druhou variantou je studium fyziky na MFF s tím, že bys dále pokračovala na navazující magisterský obor Biofyzika a chemická fyzika (s bakalářskými "znalostmi" z Brna bys neměla šanci projít přes přijímačky, takže cesta Bc. v Brně, Mgr. v Praze není dobrý nápad). Uvědom si totiž, že biofyzika připravuje pro vědu, takže bys měla být co nejlepší...

  Pokud tě láká propojení fyziky s medicínou, tak se raději podívej po oborech na FJFI ČVUT (dozimetrie, radiologický asistent), FBMI ČVUT, FEL ČVUT, FEKT VUT, FEI VŠB-TUO (biomed. inženýrství), FAV ZČU (biokybernetika), FSi VUT (biomechanika). Možná by tě mohly zaujmout i nanotechnologie, protože biomedicínské aplikace jsou velmi perspektivní - vyučuje se to např. v Liberci, v Olomouci, v Ostravě (na VŠB-TUO) a v Brně (FSi a FCHT VUT).

  reagovat zde
  Email: formolmedmunicz
  • Nahlásit příspěvek porušující pravidla (SPAM) (11.04.2012 09:49:53, Petra) Nevím, jaké je přesně uplatnění v oboru lékařská fyzika, ale určitě bych si vybrala takový obor, který je akreditován jako zdravotnický. Konkrétně pracovní pozici Radiologický fyzik (v radiodiagnostice, radioterapii nebo nukleární medicíně) lze získat pouze jako absolvent tohoto oboru na FJFI ČVUT, která je v tomto jediná v republice a jedná se o magisterský obor navazující na základní studium na FJFI. Fakulta nabízí případně ještě bakalářský obor Radiologický technik. Jo, a bere bez přijímaček. Jsem vystudovaný radiologický fyzik a můžu říct, že studium je to relativně náročné, ale zajímavé. Navíc absolventů je velmi málo, poptávka veliká a z pracovních nabídek si lze vybírat. Stát se radiologickým fyzikem z jakékoli jiné školy je velmi komplikované. Je to průchozí snad jen z matfyzu a po magisterském studiu je potřeba si udělat ještě akreditovaný kurz. Obor radiologický asistent FJFI nenabízí a pokud vím, na jiných školách je jen bakalářský.
   Pokud by tě nebavila práce vysloveně s ionizujícím zářením, pak je asi vhodnější zvolit biomedicínské inženýrství.
   Bohužel, česká legislativa se s tou evropskou poněkud rozchází, takže u nás nelze studovat něco jako medical physics a s tím pak dělat jakoukoli fyzikální práci v nemocnici.
   Klidně se ozvi, můžu poskytnout víc info.
   reagovat zde
   Email: Petruska.Mihyseznamcz

Podobné příspěvky:
 1. Absolvent oboru lékařská fyzika - info - Informace o studiu
 2. Náplň práce v oboru Lékařská fyzika - Výběr vysoké školy
 3. Lékařská fyzika na muni nebo ekonomika v informatice VUT? - Výběr vysoké školy
 4. 3. LÉKAŘSKÁ NEBO ZÁPADOČESKÁ? - Výběr vysoké školy
 5. FIT/FEL + další / fyzika - ale hlavně jaký program? - Výběr vysoké školy
 6. Lékařská fakulta MU, UP, OU - přijímačky 2014 - Přijímačky, přípravné kurzy
 7. Biofyzika na MUNI - Výběr vysoké školy
 8. Výběr vysoké školy a oboru: Informatika/Matematika/Fyzika - Výběr vysoké školy
 9. MU- učitelství biologie+ fyzika - Masarykova univerzita
 10. VSFS nebo MUP nebo CZU - Vysoká škola finanční a správní, a.s.

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením příspěvku souhlasíš s jeho zveřejněním na webu vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné příspěvek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného příspěvku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Obsah příspěvku nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zvyklostmi.
 6. Je zakázáno vkládat jakýkoli nezákonný obsah (vypracování bak., dipl. prací apod.) nebo obsah, který k nezákonnosti navádí.
 7. Je zakázáno vkládat duplicitní příspěvky (chceš-li příspěvěk posunout do horních pozic využij možnost Obnovit).
 8. Je zakázáno používat vulgární slova.
 9. Je zakázáno vkládat komerční sdělení.
 10. Je zakázáno vkládat odkazy, které vkladateli nebo spřízněné osobě přinášejí provizi.
 11. Je zakázáno vkládat nabídky půjček a úvěrů.

Pravidla zobrazení

 1. Příspěvek bude zveřejněn ihned po jeho vložení.
 2. Za obsah příspěvku odpovídá jeho autor.
 3. Provozovatel si vyhrazuje právo příspěvek nebo jeho část vymazat.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 11.06.2024 20:52:12.