
Tedy i ve městě, kde se olympiáda zrodila. „Slavnostní zakončení bylo pro naši výpravu výjimečné. Spolu se slovenským kolegou jsme převzali olympijskou vlajku a s tím i velkou zodpovědnost. Do České republiky a na Slovensko se všichni těší, mají nemalá očekávání,“ říká Petr Holzhauser z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, která je zodpovědná za organizaci olympiády v České republice.
Letošní ročník se konal v thajském Bangkoku. Soutěže se zúčastnilo 297 studentů ze 76 zemí světa. ČR reprezentovala čtveřice Jiří Ledvinka (gymnázium Opatov), Miroslava Novoveská (Masarykovo gymnázium Plzeň), Josef Tomeček (gymnázium Slavičín) a Richard Veselý (Gymnázium Budějovická). Absolutním vítězem se stal Alexander Zhigalin z Ruska.
„Úlohy teoretické části letos nebyly moc těžké, ale bylo jich hodně a studenti nestíhali. Praktické úlohy byly pěkné a přiměřené, nenastal žádný problém,“ vysvětluje Petr Holzhauser, člen řídícího výboru olympiády a zároveň dlouholetý vedoucí českých výprav.
Průběh MChO ovlivnily dvě mimořádné skutečnosti. Akce se konala u příležitosti 60. narozenin královské výsosti princezny prof. Chulabhorn Mahidol, ale slavnostní atmosféra byla utlumena státním smutkem. „Vloni v říjnu zemřel nesmírně populární král Pchúmipchon Adunjadét a Thajci drží smutek celý dlouhý rok,“ říká Holzhauser.
Studenti do české reprezentace byli jako každoročně pečlivě vybírání tříkolovým systémem. První kritérium je umístění v Národním kole ChO (letos 23. – 26. 1., UniCRE, Unipetrol a.s., Litvínov). Nejlepších 16 studentů následně absolvovalo teoretické přípravné soustředění (březen, VŠCHT Praha). Po těchto dvou kolech bylo nejlepších 7 studentů pozváno na praktické přípravné soustředění (duben, PřF UK Praha). Po třech kolech nejlepší 4 studenti tvoří český reprezentační tým.
Email: michal.janovskyvschtcz