
5. prosince na České zemědělské univerzitě v Praze diskutovali Milan Vašina (generální ředitel T-Mobile, a.s.), Michaela Chaloupková (členka představenstva ČEZ, a.s.), Vratislav Janda (ředitel pro korporátní záležitosti Nestlé Česko a Slovensko), Daniel Rubeš (personální ředitel AGROFERT, a.s.), Vladimír Víšek (manažer pro udržitelný rozvoj IKEA) a Christian Katholnigg (výkonný ředitel CSR Company Austria) o tom, jak tyto společnosti uplatňují společenskou odpovědnost firem a jak by na tomto poli chtěli spolupracovat s vysokými školami.
Tato panelová diskuse byla prvním blokem celodenní konference nazvané Univerzity spoluvytvářejí svou zemi, kterou společně 5. prosince připravily ČZU, VŠE a UK. Další blok byl věnován výuce tohoto tématu na vysokých školách. V třetím závěrečném bloku byl představen společný projekt těchto univerzit, včetně nejzajímavějších studentských prací, které měly potenciál uplatnit se ve skutečné SCR strategii univerzit. Konference se účastnilo 140 účastníků z řad studentů, pedagogů, zástupců firem i neziskových organizací z ČR a sousedních zemí.
Studenti navrhovali cílenou podporu dobrovolnictví a spolupráce s neziskovými organizacemi, podporu veřejně prospěšných studentských organizací a projektů, osvětu racionálního nakládání s odpady, pořádání manažerských kurzů pro neziskové organizace, půjčovnu notebooků, uplatnění CSR principů při výuce prostřednictvím začlenění do výuky projektového řízení atd.
Udržitelný přístup přináší konkurenční výhodu
Chile vytvořila strategii s názvem University builds the country. Francie očekává od univerzit, že převezmou vůdčí roli v prosazování inovací nejen technologického charakteru, ale i v oblasti společenské a environmentální. Prestižní belgická Université catholique de Louvain chce být laboratoří efektivního uplatnění CSR. Český Akční plán CSR, publikovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu letos na jaře, prozatím od univerzit očekává víceméně jen socio-ekonomický výzkum v této oblasti. I české vysoké školy však mohou a chtějí nabídnout společnosti víc.
Studenti ČZU, VŠE a FHS UK do projektu vstupovali s velmi rozdílným očekáváním, odpovídajícím zaměření jednotlivých univerzit, resp. studijních oborů, přirozená výměna názorů a zkušeností přinesla do společné týmové práce žádoucí impulsy. Studenti se také museli zabývat strategickým přístupem, tedy uplatněním CSR principů v návaznosti na základní vize a cíle firmy, ne jen jako okrajovou formu PR apod. Studenty motivovalo, že vedle analýzy praxe velkých firem mohli navrhnout konkrétní kroky pro univerzitu, tedy organizaci, kterou znají zblízka a mají naději, že jejich vybrané podněty budou opravdu využity.
Studentská práce přinesla cenné impulsy do dalšího rozvoje strategického plánování v době, kdy se připravuje tzv. Strategický záměr VŠ na období 2015–2020, který počítá s explicitním vymezením rozvojových cílů v oblasti tzv. třetí role univerzit. Projekt navrhuje možné mechanismy každoročního uplatnění nových podnětů v tzv. Realizačním plánu vztaženém ke Strategickému záměru VŠ. Pozitivní zkušenosti vedou zúčastněné vysoké školy ke snaze pokračovat v navázané spolupráci formou společných studentských týmů i v dalších letech.
Email: beranekrektoratczucz, Web: www.czu.cz