
Obor je určen pro ty, kteří chtějí tvořit. Pro ty, kteří chtějí využívat nových technologií a nejnovější techniky ke své tvůrčí práci. Je pro ty, kteří mají dobrý vztah k počítačové technice, k přírodě a k zákonům, kterými je příroda popisována. Od studenta je očekáván kus píle a snahy porozumět dosud neznámým věcem.
Multimediální techniky nejsou ani uměleckým oborem, ani nejsou studiem fyziky. Jsou tvůrčím propojením mezi technologickou stránkou věci, multimédii a přírodními zákony. V profilaci však mohou studenti volit mezi zaměřením spíše na tvůrčí činnost nebo na počítačovou a multimediální techniku anebo na přírodní zákony.
„Audiovizuální část studia probíhá především v terénu a studenti převážně pracují samostatně. Mají k dispozici profesionální a technicky velmi bohatě vybavené zázemí pro fotografii, videografii, profesionální střih videa i dokumentární tvorbu, přičemž s technikou mohou sami pracovat prakticky neomezeně,“ říká jeden z pedagogů oboru Martin Petrásek.
Studenti se s audiovizuální technikou účastní mnoha významných veřejných a kulturních akcí, které jim slouží jako prostor pro praktickou výuku. „Ostatně, který student se může pochlubit tím, že točil rozhovor s předsedou vlády anebo s prezidentem republiky? Naši studenti tu možnost měli,“ říká se Petrásek.
Přezdívka oboru „da Vinciho děti“, prý vznikla spontánně mezi studenty. Kromě tvůrčí práce totiž studenti prochází také základním kurzem počítačové techniky, matematiky a fyziky. „Mnoho zájemců mate skutečnost, že je obor situován na Ústav fyziky, ale jak chcete pochopit základy audiovizuální tvorby, bez znalosti techniky samotné a bez znalosti zákonů, které tuto techniku ovládají. Na druhou stranu musím dodat, že kurz je opravdu základní, takže pokud někdo zvládne matematiku a fyziku středoškolskou, neměl by mít problém zvládnout i naše kurzy,“ vysvětluje Petrásek.
Pro obor je podle Petráska nezbytné nadšení a u zájemců o obor vědomí, že se budou muset nejen učit, ale také pracovat. Že je čeká tři roky budování svého profesního portfolia. Že se budou (podle svých profilací) zabývat zvukem, fotografií, kamerou nebo multimediálními aplikacemi.
Obor je stále novinkou a mnoho studentů středních škol o něm ještě neví, takže i pro tento obor je letos vypsáno druhé kolo přijímacího řízení. Pokud se některý ze středoškolských absolventů chce zařadit mezi „da Vinciho děti“, má čas už jen několik posledních dní, uzávěrka přihlášek na Slezské univerzitě je 1. července. Více informací získáte na stránkách www.mmtech.cz.
Email: martin.petrasekfpfslucz