Zde je prostor pro Vaši reklamu.
Kontaktujte nás.
Vložit nový.
Kategorie.
Vysoké školy.
Přidej se k nám.
Anketa.
Pracuješ při studiu?

Částečně (33%)
 
Na plný úvazek (35%)
 
Nepracuji (30%)
 

Celkový počet odpovědí: 3084.
Napiš nám.
Upozorni nás na chybu,
navrhni doplnění.
Zpětné odkazy.
Reklama.

Studovat v Dánsku se vyplatí

Kategorie: Zajímavosti


18.03.2011 21:45:08, Jakub Růžička, zhlédnuto: 732x, reakcí celkem: 0Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekDánsko patří k nejdražším zemím v Evropě. Paradoxně nabízí pro české studenty široké možnosti.

Výběr studia na vysoké škole patří mezi jedno z nejvýznamnějších rozhodnutí mladého člověka a ovlivní jeho osobnostní a profesionální vývoj v budoucnosti. V dnešní době se odborné znalosti a absolventský diplom považují na trhu práce již za samozřejmost a studium v zahraničí zvětší absolventovi konkurenční výhodu oproti absolventům domácích vzdělávacích institucí.

Hlavním důvodem proč se rozhodnout pro studium v Dánsku je, že za kvalitní vzdělání v anglickém jazyce se nemusí platit žádné školné.

Dánské království plně financuje vysokoškolské vzdělání s výjimkou několika soukromých institucí. Vzdělání je zdarma pro všechny studenty z EU bez ohledu na jejich původ. Ze všech zemí OECD, tato země investuje nejvíce prostředků na jednoho studenta v oblasti vysokoškolského vzdělávání, což dosahuje až 70 tisíc dolarů ve srovnání s průměrem OECD 40 tisíc dolarů. Dalším důvodem ke studiu je, že skandinávské země jsou charakteristické svou vysokou životní úrovní, minimálně hierarchicky rozdělenou společností s důrazem na demokratický dialog a také proto, že cizinci žijící v jedné z těchto zemí mají stejná práva a nárok na sociální zabezpečení jako domácí obyvatelé.

Univerzity používají progresivní metodiku výuky, která je výrazně méně hierarchicky založena, což znamená, že student a profesor mají více otevřený a přátelský přístup. Vyučující jsou si vědomi faktu, že jsou na škole pro studenty a ne naopak. Důraz se neklade na memorizování učiva tak, jako u nás, důraz je spíše na řešení konkrétních problémů formou projektů, což podporuje nezávislý výzkum a rozvíjí individuální vlastnosti studenta, jeho iniciativu a kritické myšlení.

Studium probíhá v malých třídách, přednášky jsou v anglickém jazyce, samozřejmostí jsou učební pomůcky jako počítače a projektory. Škola má vlastní intranet systém, kde student najde všechny potřebné informace jako rozvrh hodin, přednášky či PPT prezentace z předchozích lekcí. Zkoušky jsou přibližně jednou za 2 - 3 měsíce, a to formou skupinového projektu a individuální verbální obhajoby. Náklady bezprostředně spojené se studiem jako jsou knihy a skripta se pohybují kolem 100 - 200 eur za semestr.

Odhadované minimální životní náklady se pohybují od 450 do 550 eur měsíčně, ale samozřejmě závisí na konkrétním městě a studentovi. Průměrná studentská mzda se pohybuje kolem 12 až 14 eur za hodinu, je tedy možné si náklady na život pokrýt vlastní prací.Většina z univerzit nabízí mezinárodním studentům ubytování na studentských kolejích. Studentské koleje jsou většinou velmi dobře vybaveny, samozřejmostí je bezdrátový internet a dobře vybavené kuchyně.V mnoha internátech jsou společenské místnosti s kulečníkem, TV či různými společenskými hrami. Jsou výborným místem pro navázání nových kontaktů či přátelství.
Pro ty, kteří mají zájem o studium dánštiny, tak jsou k dispozici jazykové kurzy. Téměř v každém městě je jazyková škola, kde se vyučuje domácí jazyk, přičemž jsou tyto lekce zdarma, a to 1 až 4-krát do týdne, záleží na studentovi. Návštěva jazykové školy už během studia může velmi pomoci i do budoucna pokud se student rozhodne v Dánsku pracovat.

Nejpozději do tří měsíců po vstupu do země musí každý student podat žádost o povolení k pobytu, na většině univerzit se žádost podá ve spolupráci s univerzitou. S povolením k pobytu vzniká studentovi cizí státní příslušnosti nárok na pracovní povolení a může si hned hledat práci. Studenti mají možnost najít si zaměstnání a práci během týdne i o víkendech. Během letních prázdnin mohou studenti pracovat i na plný úvazek, jejich pracovní povolení jim to totiž umožňuje.

Už po skončení dvouletého programu má student nárok na podporu v nezaměstnanosti až do výše 1400 eur měsíčně po dobu dvou let.

Dánové se mohou ze začátku zdát chladní a neosobní, ale po delším čase si student na zdejší mentalitu zvykne a určitě si najde mezi domácími mnoho přátel. Skandinávci jsou velmi otevření v akceptování lidí ze zahraničí do společnosti, poté co je trochu blíže poznají. Výbornou možností jak se seznámit jsou sportovní a zájmové kluby, kterých je v Dánsku spousta.

Studium v Dánsku zpětně hodnotím jako jedno z nejlepších rozhodnutí ve svém životě. Určitě bych ho doporučil studentům, kteří jsou zvědaví a mají zájem o kvalitní studium v zahraničí.

Autorem článku je Jakub Růžička z portálu www.scandinavianstudy.com, který sám absolvoval vysokoškolské studium v Dánsku. Aktuálně působí jako agent zprostředkující studium pro zájemce z České republiky a ze Slovenska.

Email: jakub.scandinavianstudygmailcom, Web: www.scandinavianstudy.com

Podobné příspěvky:
 1. Studium na vysoké škole v Dánsku - Zajímavosti
 2. Speciální pedagogiku chodí studovat i úspěšní manažeři po čtyřicítce - Univerzita Jana Amose Komenského, s.r.o.
 3. Studovat byznys anglicky v Praze? Je to možnost i pro Čechy, kteří nemohou nebo nechtějí vyjet - NEWTON University
 4. Studovat byznys anglicky v Praze? Je to možnost i pro Čechy, kteří nemohou nebo nechtějí vyjet - NEWTON University
 5. Studovat lze v každém věku - Bankovní institut vysoká škola, a.s. - už ne
 6. Nepodceňte přípravu na festival – vyplatí se vám to! - Ostatní

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením článku (příspěvku) souhlasíš s jeho zveřejněním na webu Vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné článek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného článku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Je zakázáno používat cizí zdroje bez jejich uvedení.
 6. Je zakázáno používat vulgární slova.

Pravidla zobrazení

 1. Článek musí být schválen.
 2. Za obsah článku odpovídá jeho autor.
 3. Obsah článku musí být vysokoškolské tématiky.
 4. Vložení PR článku (kategorie Sponzorované) podléhá platnému ceníku.
 5. Komentáře k článku (pokud jsou povoleny) se zobrazí ihned po jejich vložení.

Pravidla provize

 1. Nárok na provizi vzniká dnem zveřejnění článku na webu Vejska.cz.
 2. Provize bude uznána pouze u článků, které jsou vlastním dílem jejich autorů.
 3. Provize bude připsána na uvedený účet (za splnění bodu 1) do 14 dní.
 4. Provizi lze nárokovat pouze u článku, u kterého bylo uvedeno číslo účtu.
 5. Výše provize je 100 Kč za každý schválený článek.
 6. Minimální vyplácená částka provize je 100 Kč.
 7. Provizi nelze kombinovat s běžícími soutěžemi.
 8. Tato akce je platná do odvolání.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 26.09.2023 12:44:34.