Zde je prostor pro Vaši reklamu.
Kontaktujte nás.
Vložit nový.
Kategorie.
Vysoké školy.
Přidej se k nám.
Anketa.
Podle čeho vybíráš zejména vejšku?

Obtížnosti (15%)
 
Prestiže (15%)
 
Vyučovaného oboru (46%)
 
Ceny (10%)
 
Blízko domova (12%)
 

Celkový počet odpovědí: 3420.
Napiš nám.
Upozorni nás na chybu,
navrhni doplnění.
Zpětné odkazy.

Typy přijímacích zkoušek (a jejich hodnocení)

Kategorie: Přijímací zkoušky


28.12.2011 17:34:24, Radek, zhlédnuto: 1168x, reakcí celkem: 0Reagovat na příspěvek
Hlavní obrázekČlánek je věnován popisu různých typů (a zaměření) přijímacích zkoušek na VŠ, které se mohou objevit s uvedením některých příkladů. Dále jsou zde uvedeny dva možné způsoby hodnocení (bodové dle počtu správných odpovědí nebo tzv. percentilem).

Jak vlastně takové přijímací zkoušky vypadají? Odpověď zní: „různě“. Některé fakulty posuzují a zkoumají uchazeče osobně a individuálně, některým stačí písemné testy, některé si nechají vypracovat testy od odborných agentur, některé je vytvoří samy. Někdy jsou testy z oboru či ze středoškolských předmětů, jindy se týkají všeobecných studijních předpokladů. Nyní uvedeme reprezentanty některých z nich. Konkrétní obsah přijímacích zkoušek lze zjistit na stránkách jednotlivých VŠ a fakult, kam se uchazeč hlásí.

 • Kombinace více požadavků a talentové zkoušky (vč. osobního pohovoru, ústní zkoušky a předložení vlastních výtvorů, doplněné písemným testem) - využívají různé umělecké obory (požadavky např. zde, průběh např. zde).
 • Národní srovnávací zkoušky Scio, s.r.o., zejména test obecných studijních předpokladů, který obsahuje 3 oddíly - verbální, analytické a kvantitativní myšlení (25-30-35 minut). Celkem 85 úloh, 90 minut nepřevoditelných mezi oddíly. Nově je možné volit mezi 2 různými rozsahy lišícími se počty otázek (nutno volit ten který škola vyžaduje). Seznam fakult kde se tyto zkoušky vyžadují resp. kde k nim přihlížejí (lze místo přij. Zkoušek) je na Scio.cz, ukázka testu OSP s řešením je na Scio ukázky OSP. Lze zakoupit různé cvičné sady testů či testy použité v NSZ minulých let (e-shop Scio). Využívá řada oborů na různých vysokých školách.
 • Oborové zkoušky a zkoušky z důležitých předmětů na SŠ – využívá řada vysokých škol. Ukázky testů z minulých let jsou často na oficiálních stránkách fakult či VŠ v sekci o přijímacím řízení (pro uchazeče). Např. lékařské obory z chemie a biologie, jazykové obory z jazyků, tělovýchovné obory z sportovní zdatnosti. Ukázka části testu na VŠE z matematiky a angličtiny s řešením zde.
 • Vlastní testy studijních předpokladů - využívá např. Masarykova univerzita v Brně (většina fakult). Testy minulých let pro Masarykovu univerzitu jsou zveřejněny na stránkách školy, a skládají se ze 7 oddílů testující různé oblasti myšlení a inteligence uchazeče (verbální, symbolické, numerické, logické myšlení, všeobecný přehled..). Ukázka otázek z jednotlivých oddílů zde.

Uchazeč by se měl cíleně připravovat na to, co v testech bude, co nejpodrobněji si to zjistit na oficiálních místech. Je vhodné z předmětu ze kterého bude dělat přijímačky i maturovat, pokud je tato možnost volby – příprava na maturitu tak pomůže i k přijímačkám. Testy studijních předpokladů je velmi vhodné nejen projít dopředu, ale i trénovat, výsledky se prokazatelně zlepšují, a jde i o rychlost, protože čas na vypracování je omezený.

Vyhodnocení testu může bodové dle počtu správných odpovědí – škola po vyhodnocení výsledků zkoušek vyhlásí minimální počet bodů potřebný pro přijetí, nebo započte uchazeči počet bodů, pokud jsou ještě další bodovaná kritéria. Dalším způsobem hodnocení výsledků je tzv. percentil (ten se využívá třeba u NSZ nebo u testů z Masarykovy univerzity). Percentil boduje uchazeče dle pořadí (počtu bodů) které dosáhl mezi uchazeči ve stejné variantě testu – tak eliminuje možnost výhody či nevýhody z lehčích a těžších variant. Např. percentil 90 znamená, že uchazeč napsal variantu lépe než 90 % uchazečů, kteří ji psali. Statisticky (náhodný výběr z velkého počtu uchazečů) počítá s tím, že uchazeči v jednotlivých variantách testu jsou stejně chytří a že toto hodnocení je tedy spravedlivé (při tomto hodnocení se může se stát, že je na tom percentilem lépe uchazeč, který měl ve variantě A 60 správných odpovědí než uchazeč který měl ve variantě B 65 správných odpovědí - pokud je to globální jev a byli na tom tak i ostatní, kteří tuto variantu psali také). Fakulta opět po přijímačkách zveřejní, od jakého percentilu výše studenty přijímá.

Email: radek.lexavejskacz

Podobné příspěvky:
 1. Šance pro mladé projektové manažery a jejich projekty - Konající se akce

Reakce na příspěvek

Tvé jméno:
Heslo:  pro možnost budoucí úpravy, obnovy nebo odstranění
Potvrzení hesla:
Tvůj email:   chci být emailem informován o reakcích na tento můj příspěvek

:) :D :( S04 S05 S06 ;) S08 S09 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Tučnékurzívapodtržené  klikni a následně nahraď výraz TEXT. Např. [tucne] Toto bude tučným písmem [/tucne]

Telefon: Web: ICQ: Skype:

  Souhlasím s pravidly uvedenými níže.


Administrace příspěvku

Heslo:  pokud chceš administrovat reakci klikni u ní nejprve na "reagovat zde"

  

Obnovením se příspěvek posune na první pozici v seznamu příspěvků. Platnost zobrazení se nastaví od nového data obnovení.
Odstraněním dojde k nevratnému vymazání příspěvku včetně všech jeho reakcí z naší databáze.

Pravidla vložení

 1. Vložením článku (příspěvku) souhlasíš s jeho zveřejněním na webu Vejska.cz.
 2. Pokud není zadáno heslo nebude v budoucnu možné článek upravit, obnovit nebo odstranit.
 3. Při zapomenutí hesla správce doručí žadateli heslo nové pokud žádost byla zaslána z emailu uvedeného u daného článku.
 4. Je na vkladateli, aby si před vložením zkontroloval správnost uvedených údajů (přes Zobrazit náhled).
 5. Je zakázáno používat cizí zdroje bez jejich uvedení.
 6. Je zakázáno používat vulgární slova.

Pravidla zobrazení

 1. Článek musí být schválen.
 2. Za obsah článku odpovídá jeho autor.
 3. Obsah článku musí být vysokoškolské tématiky.
 4. Vložení PR článku (kategorie Sponzorované) podléhá platnému ceníku.
 5. Komentáře k článku (pokud jsou povoleny) se zobrazí ihned po jejich vložení.

Pravidla provize

 1. Nárok na provizi vzniká dnem zveřejnění článku na webu Vejska.cz.
 2. Provize bude uznána pouze u článků, které jsou vlastním dílem jejich autorů.
 3. Provize bude připsána na uvedený účet (za splnění bodu 1) do 14 dní.
 4. Provizi lze nárokovat pouze u článku, u kterého bylo uvedeno číslo účtu.
 5. Výše provize je 100 Kč za každý schválený článek.
 6. Minimální vyplácená částka provize je 100 Kč.
 7. Provizi nelze kombinovat s běžícími soutěžemi.
 8. Tato akce je platná do odvolání.
Poslední aktualizace údajů na stránce: 27.02.2024 15:46:10.