
Banky v Česku nekrachují často, ale stát se to může. Naposledy se to stalo v minulém roce, kdy skončila jedna z družstevních záložen. A další záložně byla Českou národní bankou odebrána licence v březnu a nyní v ní působí likvidátor. Zásadní informací je, že i v případě krachu o své peníze nepřijdete. Alespoň pokud nemáte uloženo víc než 100 tisíc eur, tedy přibližně 2,5 milionu korun u jedné finanční instituce.
„Do této částky jsou vklady v bankách, záložnách a stavebních spořitelnách na základě zákona pojištěny u Fondu pojištění vkladů,“ vysvětluje jeho výkonná ředitelka Renáta Kadlecová. „Pojištění je přitom automatické, což znamená, že pro jeho aktivaci není potřeba nic sjednávat. Jakmile si například na běžný účet uložíte peníze, od té chvíle jsou pojištěny“, dodává ředitelka Fondu. Pokud by ke krachu „vaší“ banky skutečně došlo, FPV je podle zákona do dvaceti pracovních dnů musí začít automaticky vyplácet. Na jednoho klienta u jedné instituce až do zmíněné výše 2,5 milionu korun. Kdo má našetřeno víc, riziko ztráty sníží tak, že peníze rozdělí do více finančních ústavů.
Výplata klientů ale není jediným řešením
Jakmile Česká národní banka oficiálně oznámí, že banka je v platební neschopnosti, začíná proces zajišťování výplat postižených klientů. Fond pojištění vkladů má na jejich uspokojení v současné době téměř 23 miliard korun. To stačí pro případ, kdy teoreticky zbankrotují všechny záložny v Česku, případně několik menších bank. V případě pádu velké banky typu Komerční banka či Česká spořitelna už by situaci musel řešit stát. „V úvahu připadá například odprodej celé banky,“ uvažuje Kadlecová.
O tom, že nějaký finanční dům zkrachoval, se klienti obvykle dozvědí z médií, webových stránek postižené banky, České národní banky či Fondu pojištění vkladů. Ten navíc nově jako další informační kanál přidal i facebookový profil www.facebook.cz/fondpojistenivkladu.
Pojištěny jsou i „internetové“ banky
Řada lidí, zejména ti mladší, dnes od tradičních bank přechází k takzvaným nízkonákladovým internetovým bankám, jako je například ZUNO, Fio banka či Air Bank. Pojištění vkladů se samozřejmě vztahuje i na ně. U banky ZUNO, která je pobočkou rakouské banky ZUNO Bank AG, by případné vypořádání náhrad vkladů řešil rakouský systém pojištění vkladů. Výše pojištění je ale stejná v celé Evropské unii. I v Rakousku tak pojištění kryje vklady až do výše 100 tisíc eur. Air Bank či Fio banka jsou ústavy s licencí vydanou v Česku, takže tady je to ještě jednodušší – vypořádání řeší přímo český Fond pojištění vkladů.
Co je např. pojištěno:
- běžný účet
- stavební spoření
- termínovaný účet
- vkladový účet
- vkladní knížka
Co není pojištěno
- cenné papíry (tj. např. akcie, dluhopisy, podílové listy)
- směnky
- penzijní připojištění
- životní pojištění
- zdravotní připojištění
Email: ondrej.kinkoraccprcz, Web: www.fpv.cz